Ugrás a sztratoszférából!
Felix Baumgartner osztrák extrém ejtőernyős sikeresen földet ért az új-mexikói Roswell közelében lévő sivatagban, 2012. október 14-én.
Fotó: MTI/Red Bull Stratos/Gárdi Balázs
A 43 éves Baumgartner magyar idő szerint vasárnap délután fél hatkor szállt fel az új-mexikói sivatagból egy 55 emelet magas héliumballonon függő kapszulában. Az egykori katonai ejtőernyős több mint kétórás emelkedés után ugrott ki a kapszulából különleges nyomás- és hőálló űrhajósruhájában, s száguldott a Föld felé. Baumgartner 20 óra 16 perckor az új-mexikói sivatagban biztonságosan landolt.
Ha egy testen, mozgása során csak a Föld vonzó hatása érvényesül, akkor az a test szabadon esik. Ha megfigyeljük egy leejtett tárgy mozgását, azt tapasztaljuk, hogy egyre gyorsabban mozog, a mérések szerint egyenletesen gyorsul, a gyorsulása: 9,81 m/sec². A szabadesési kísérelteket Galileo Galilei (1564 – 1642) olasz természettudós végzett először.
Felix Baumgartner osztrák extrém ejtőernyőst ez az űrkabin szállította a sztratoszférába.
Fotó: MTI/Red Bull Stratos/Gárdi Balázs
Az űrkabint héliummal töltött hőlégballon vitte a magasba.
Fotó: MTI/AP/Ross D. Franklin
Fotó: MTI/Red Bull Stratos/Jay Nemeth
Fotó: MTI/AP/Red Bull Stratos
A Rettenthetetlen Félixnek becézett sportoló héliumos ballonnal a legmagasabbra emelkedett (több mint 39 ezer méter, sőt a kísérlet egy pillanatában átlépte a 40 ezret!)
Baumgartner érte el eddig a legnagyobb sebességet szabadesésben: elsőként lépte át a hangsebességet.
Ő végezte el az eddig legmagasabbról indított ejtőernyős ugrást.
A leghosszabb szabadesés világrekordját végül nem döntötte meg, így azt továbbra is Baumgartner mentora, az amerikai Joe Kittinger tartja – aki 1960-ban ugrott 31333 méterről -, 4 perc 36 másodperccel. Baumgartner „csak” négy perc 22 másodpercig esett szabadon, aztán kinyitotta az ejtőernyőjét.
Forrás: MTI/ ng.24.hu