Teljes napfogyatkozás a déli féltekén
A természeti jelenség közép-európai idő szerint 2012. november 13-án, kedden 21 óra 35 perckor kezdődik, ausztráliai idő szerint szerda hajnalban, amikor a Napot eltakarja a Hold.
Nagyításért klikk ide! Fotó: NASA
A Hold árnyéka az adott időpontban rávetődik a Darwintól 250 kilométerre, keletre fekvő Garig Gunak Barlu nemzeti parkra – mondta Fred Espenak, az amerikai űrhajózási hivatal a NASA szakértője. Az árnyék innen a Carpentaria-öblön halad át, majd ismét eléri az ausztrál szárazföldet. Ha az időjárás megengedi, két percen át a teljes napfogyatkozást Cairnsben és Port Douglasben lesz látható. A Slooh Space Camera közvetítésével mindannyian láthatjuk az eseményt.
A Hold által eltakart Nap, a külső atmoszférája képezte, arany glóriával övezett, fekete korongként látszik majd. Fényes nappal a csillagok is láthatók lesznek az indigókék égen. A hőmérséklet is lecsökken majd, s a váratlan éjszakától megriadt madarak búvóhelyet keresnek.
A déli féltekén megtett 14 500 kilométeres táv után a napfogyatkozás közép-európai idő szerint éjfél után 48 perccel ér véget Chilétől 800 kilométernyire nyugatra.
A brit Királyi Csillagászati Társaság szerint Pápua Új-Guineában, Indonézia keleti csücskében, Ausztrália keleti felén és Új-Zélandon részleges napfogyatkozás lesz megfigyelhető, akárcsak Polinéziában, Chile déli részében és Argentínában.
A teljes napfogyatkozás igen ritka jelenség. A Földnek ugyanarról a pontjáról csak 410 évente figyelhető meg az északi féltekén, 540 évente pedig a déli féltekén.
A legutóbbi teljes napfogyatkozás 2010. július 11-én volt a Csendes-óceánom. A következőt 2015. március 20-ra várják Izland, a Feröer-szigetek és a norvégiai Spitzbergák fölött.
Forrás: MTI