Művészek és tervezők a környezetért

A hulladék feldolgozásának egy érdekes és sokszínű formája, melynek során a haszontalan kacatok és hulladék anyagok újra termékként, vagy éppen művészeti alkotásként öntenek újra formát.
Fotó: hulladek.eu
Az Eco-Design Team egyik alapítója Reök Cecília iparművész és divattervező célja, hogy csapatával hulladéknak minősített alapanyagokból egyedi tárgyakat hozzanak létre, így védve a környezetet. Szerveznek ökoworkshopokat, ökorendezvényeket, különböző öko ajándék-, és dísztárgyakat terveznek.
A Medence Csoport és Szabó Eszter Ágnes a textil-PVC anyagú óriásplakátokat mentették meg a szemétteleptől és adtak nekik még egy esélyt, mint strandtáska, pénztárca, vagy éppen sátor. A táskák óriási népszerűségnek örvendenek, elsősorban a hölgyek körében. Kinek ne kellene egy olyan táska, amit ő maga szab ki és csak egy van belőle a világon!?
Fotó: hulladek.eu
A Random Varroda SBC a hagyományokra épülve veszi figyelembe az egyes piacok sajátosságait és ezeken belül teremti meg az aktív részvétel lehetőségét. A helyi adottságok használatával igyekeznek illeszkedni a 21. század ökológiai, gazdasági, társadalmi folyamataiba. Sokaknak ismerős a piaceffektus: a 100-200 forintért vásárolt ruhákról kiderül, hogy mégsem használható az olcsó, márkás cucc, mert nem pont új „viselőjére öntötték”. Terveik között szerepel a bolhapiacon helyi „random varrodát” rendezni, és az ott vásárolt ruhákat azonnal átalakítani, hiszen mindenből lehet csinálni valamit, nincs értéktelen dolog.
Fotó: hulladek.eu
Balogh Kinga megunt, kinőtt pólókból készít textilékszereket. Az adott fonási, szövési, csomózási technikákat ötvözi saját ötletekkel végtelen variációkra tervezve. Textilékszerei puhák, színesek, lendületesek, vagányak, antiallergének és bababarátok is, mivel nem tartalmaznak apró alkatrészeket. A művész célja a kidobott, megunt ruhadarabok hasznosítása és a lelkes öröm, amikor egy kinyúlt póló átalakul és újra hordhatóvá válik. A gyerekek szemléletének alakítását látja az egyik legfontosabbnak, mind ökológiai, mind kreatív, mind jövőbeni „önfoglakoztatási” perspektívákat tekintve.
A Recycle Mission egy kortárs alkotó művész csoport, alkotásaikat újrahasznosított kerékpárhulladékból készítik. Céljuk hogy más szemléletet mutassanak embertársaiknak. Alkotásaik között megtalálhatóak használati és kiállítási tárgyak egyaránt. Kezdeményezésükkel egyrészről segíteni szeretnének partnereiknek a környezettudatos üzletvitelben, másrészről példát mutatni, hogy nem minden szemét, ami a kukába kerül.
A Réthy Fashion kidobott farmeranyag újrahasznosításával foglalkozik. A textilanyagok újrahasznosításának az északi országokban már hagyományai vannak, ezért talán nem meglepő, hogy a finn „Re-Jeans” kiállításon már bemutatták termékeiket. Réti Éva tervező célja, hogy a kidobott, elhasznált, megunt ruhákból olyat alkosson, ami divatos, újszerű és hordható.
Fotó: hulladek.eu
Terbe János kartonpapírral képes csodát művelni, hiszen egyedi, kézi munkával készített kartonbútorai, lámpái és vázái komplex megoldást kínálnak a lakás-, az iroda- és az üzlet berendezésében is. Termékei új életstílust közvetítenek, és környezettudatos gondolkodásra inspirálják használójukat.
Fotó: pilleko.hu
Napjaink egyik legnagyobb problémáját a műanyag hulladékok jelentik. Ennek eltüntetésére találta ki Antal Csaba a palackokra épülő ún. térbútort, mely könnyebb a betonnál és még hulladékot is tartalmaz. Ilyen pillekövek több ház belső udvarát díszítik.
A Zöldág Nemzetközi Öko-Design Fesztivál, nagyszabású kulturális és tudományos rendezvénysorozat a lakosság és a sajtó figyelmét kívánja ráirányítani a környezetvédelem feladataira és problémáira, a fenntarthatóság kérdéskörére, a személyes felelősségvállalás és a nemzetközi interdiszciplináris együttműködés fontosságára. Mindezt a művészet és a design egyetemes nyelvén teszi, nemzetközi interkulturális párbeszédet generálva.
Forrás: Öko-Pack/ ng.24.hu
A rendezvény programja ITT olvasható!