Innovatív kutatási-fejlesztési beruházás
Az Alcufer Kft. olyan hulladékhasznosító komplexumot épített a Fejér megyei Fehérvárcsurgón, ami képes a roncsautók és elektronikai hulladékok 95 százalékos újrahasznosítására, s még zöld energiát is termel.
Termokatalitikus hőbontást végző gépsor.
A 2009 és 2011 között zajló egyik alapkutatási programban egy hattagú konzorcium két olyan rendszertervet fejlesztett ki, amely alapján a korábban lerakóba kerülő, elsősorban vegyes műanyag és gumi frakciók további feldolgozása válik lehetővé. A technológia révén nagy mennyiségű hulladékot tudnak hasznosítani.
2012. november 22-én átadásra került a kísérleti szeparációs berendezés és a termokatalitikus hőbontási technológia prototípusa. „Ilyen létesítmény még sehol a világon nincsen!” – mondta Horváth Ferenc ügyvezető.
Az egyik ezer négyzetméteres csarnokba helyezkedik el a kísérleti szeparációs berendezés, melynek feladata a korábban lerakóba kerülő, shredderezési (karosszériák ledarálása, a vas- és fémalkatrészek szétválasztása) maradékok előaprítása, az eltérő anyagok mágneses, örvényáramú, befúvásos szeparálása.
A másik, szintén ezer négyzetméteres, új csarnokban került elhelyezésre a vegyes szerves anyagok energetikai hasznosítását lehetővé tevő termokatalitikus, hőbontási technológia prototípusa. A gépsor az adott méretűre aprított szerves anyagot kétlépcsős extruderen keresztül juttatja a hőbontó reaktorába.
A folyamat során keletkező termékgőzöket egy kondenzációs rendszer olaj formájában választja el a gázoktól. Ezt az olajfrakciót egy utánkapcsolt desztillációs rendszer olyan minőségűre tisztítja, hogy alkalmassá váljon alacsony fordulatszámú, nagyteljesítményű dízel belsőégésű motoros aggregát meghajtására, így szolgálva a helyszínen megálmodott, zöldáramot termelő blokkot. Ez a blokk, a telep jelenlegi adottságait alapul véve, nagyjából 2 MW folyamatos villamos energia termelésére alkalmas.
A rendszert kiegészítik, és különösen környezetbaráttá teszik, a folyamatot kísérő veszteséghőket újrahasznosító hőcserélő rendszerek, amelyek a technológia egyes elemeinek energiaellátását biztosítják, feleslegessé téve külső villamos energiát.
A hőbontási folyamat külső PB-gáz felhasználásával indul be, majd miután a rendszert kellő hőfokra fűtötték, automatikusan a saját maga által termelt termékgázforrásra vált, így a rendszer folyamatos üzemben önfenntartóvá válik.
A fejlesztések folyamán a társaság kiemelt figyelmet fordított a környezetvédelemre. A telephely csapadékvíz elvezetése, kezelése zárt rendszerben történik. A térbeton területeken összegyűlt csapadék, víz olaj és iszapleválasztókon keresztül, szigetelt 8000 négyzetméter felületű záportározóba kerül, és innen használják a vizet pormentesítő locsoláshoz.
A termokatalitikus hőbontó technológia a veszélyes hulladékgyűjtő helyekre előírt műszaki védelemmel, folyadékzáró szigeteléssel, kármentővel és szivárgást ellenőrző rendszerrel ellátott csarnokban működik, a légszennyező anyagok kibocsátását folyamatosan mérik.
Írta és fényképezteHankó Gergely
ÖKO-Pack Nonprofit Kft.