Szmogos kínai városok
Nem Peking levegője volt a legszennyezettebb januárban, Kínában. A főváros csak a kilencedik a listán - derül ki a környezetvédelmi minisztérium statisztikáiból.
Peking Fotó: dreamstime
A hét végén közzétett adatok szerint a világsajtóban szenzációt keltő fővárosi szmognál is rosszabb napokat láttak más – kevesebb nyilvánosságot kapó – kínai városok.
Korábbi ígéretéhez híven a környezetvédelmi minisztérium egyfajta „szégyentáblaként” 2013 elejétől minden hónapban közzéteszi a 10 legszmogosabb kínai város listáját, hogy ezzel is ösztönözze őket a légszennyezés visszaszorítására.
A januári lista első hat helyezettje kivétel nélkül a fővárost is körülölelő északkelet-kínai Hopej tartományból kerül ki. A sort a hétmilliós lakosú Hszingtaj, Észak-Kína legrégibb városa, a térség szénbányászati központja vezeti. Második a listán Hszingtaj szomszédja, Sicsiacsuang, a tartomány tízmilliós gazdasági centruma, ami rendkívül gyors növekedéséről és vegyi-, textil- valamint nehéziparáról ismert. A harmadik a 11 milliós Paoting, több nagyvállalat, többek közt a Great Wall Motors otthona.
A környezetvédelmi minisztérium 74 város levegőjének minőségét követi figyelemmel. Az összes város közül mindössze tíz olyan volt, amelyben egy kicsit is javult a levegő minősége, a 2012. decemberi méréshez képest – számolt be az adatokról a minisztérium. Az idén a korábbinál szigorúbb kritériumok alapján végzik a vizsgálatokat és az adatokat naponta közzéteszik.
A kínai városok levegője még a helyi sztenderdek szerint is rendkívül rossz. A szakértők arra figyelmeztetnek, a monitorozáson túl a probléma megoldásáért tett konkrét lépésekre is szükség lenne, ezek nélkül ugyanis még két-három évtizedig gondot okoz majd a levegő szennyezettsége, amely a dohányzást megelőzve a tüdőrák első számú okozójává léphet elő az országban.
Forrás: MTI