Tisztább lesz a Bajkál-tó vize
"Úgy döntöttünk, hogy bezárjuk a bajkalszki cellulózgyárat" – jelentette be Alija Szamigullina, Arkagyij Dvorszkij orosz miniszterelnök-helyettes szóvivője.
Fotó: dreamstime
„A vállalat készül a bezárásra. Előkészületben van a talaj rekultiválása is. Az üzem területén különleges gazdasági övezetet lehet majd létrehozni, ahol szállodák és fürdőhelyek épülhetnek” – erősítette meg Jekatyerina Griskovec, a cég legnagyobb hitelezőjének, a Vnyesekonombanknak a szóvivője.
A bajkalszki cellulózgyárat 1966-ban építették, termékeit Kínába exportálja. Jelenleg 1700 alkalmazottja van. A Continentalinvest befektető társaság tulajdonában lévő cég 2008-ban állította le a termelést, a rákövetkező évben pedig csődbe jutott. A kormány 2010-ben újraindította az üzemet, ám az környezetvédők szerint szennyezi – az 1996-ban az UNESCO világörökségi listájára felkerült – Bajkál-tavat.
A világ legmélyebb, Eurázsia legnagyobb tavában található a Föld teljes édesvízkészletének 20 százaléka.
A termelés leállításához legalább két év kell – írta Dmitrij Sejbe, a Vnyesekonombank egyik leányvállalatának vezérigazgatója, a Greenpeace környezetvédő szervezetnek szóló levelében, és a bank nevében együttműködést javasolt az üzem okozta környezetvédelmi károk felszámolására.
Arkagyij Ivanov, a Greenpeace oroszországi szervezetének vezetője most még óvatos az jövőt illetően. Egyelőre kételkedik abban, hogy maradéktalanul megvalósítják a döntést, és kíváncsi rá, vajon miért tart ennyi ideig a bezárás.
Forrás: MTI