A víz világnapja – 2013
Az ENSZ 1992-es döntése szerint, március 22-e a víz világnapja, az idei esztendő pedig, a vízügyi együttműködés nemzetközi éve. Ennek keretében, októberben Magyarország nemzetközi vízkonferenciát szervez.
Velencei-tó
Fotó: H. Szabó Sándor/ ORFK
A Földön több mint egymilliárd ember nem jut egészséges és elegendő ivóvízhez. Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO becslése szerint a fejlődő országokban valamennyi betegség 80 százalékáért és évente kétmillió ember idő előtti haláláért a szennyezett víz okolható. Az UNICEF, az ENSZ Gyermekalapja, arra hívja föl a figyelmet, hogy a világon, naponta mintegy kétezer, ötévesnél fiatalabb gyermek hal meg a szennyezett víz okozta hasmenéses megbetegedésekben. Hogy ez a szám csökkenjen, az ENSZ 2005. és 2015. közötti időszakot a „Víz az életért” cselekvés nemzetközi évtizedének nyilvánította. Célul tűzték ki, hogy a ciklus végére az érintettek több mint fele tiszta ivóvízhez juthasson.
A népességrobbanás eredményeként az elmúlt ötven évben megháromszorozódott a Föld vízigénye. A nem megfelelő szennyvízelvezetés és szennyvíztisztás, a pazarló vízfelhasználás, az urbanizáció, az iparosodás súlyosan károsítja bolygónk édesvízkészletét – emlékeztet az UNICEF közleménye.
Sajnos, a sós vizek is veszélyben vannak, az óceánokban és tengerekben sok a szemét, de gyakran hallunk vegyianyag-szennyeződésről is. Kína tengerpartjánál, 2011-hez képest, tavaly egyes helyeken több mint 50 százalékkal nőtt a szennyezett terület – derült ki az Állami Óceánhivatal jelentéséből. A legrosszabb állapotban lévő területek nagysága 68 ezer négyzetkilométer, 24 ezerrel több, mint egy évvel korábban.
A környezetszennyezés, az ökoszisztéma károsodása továbbra is súlyos – állapította meg az éves beszámoló alapján a hivatali közlemény. Tényként közlik, hogy a tengervízbe engedett szennyező anyagok mennyisége, 72 megfigyelt folyóból, meghaladta a 17 millió tonnát. Ebből 46 ezer tonna volt nehézfém, de 93 ezer tonna olaj is jutott a tengerbe – számolt be összeállításában a China Daily című angol nyelvű napilap. A szemét 80 százaléka műanyag hulladékként került a vízbe.
A jelentés szerzői felhívják a figyelmet arra, hogy a talajszennyezés is egyre nagyobb károkat okoz a tengeri környezetben, különösen a Jangce és a Gyöngy folyó deltáiban – ezek kiugróan népes, nagy ipari központok.
Kínai lakosságot egyre többet foglalkoztatják a környezetvédelmi kérdések, és az ország vezetése is igyekszik gazdasági modellváltással megóvni a természetet. Statisztikák szerint az évente több tízezer vidéki megmozdulás nagy része környezetszennyezés elleni tiltakozás.
Forrás: MTI