Hamarosan visszatér a Dragon
2013. március 26-án a Space Exploration Technologies (SpaceX) magánvállalat Dragon teherszállító űrhajója levált a Nemzetközi Űrállomásról (ISS).
Fotó: MTI/AP/NASA
A Dragon több mint egy tonnányi rakománnyal 2013. március 1-jén startolt a légierő floridai támaszpontjáról egy Falcon 9-es rakéta segítségével.
Cape Canaveralből elindult a Nemzetközi Űrállomás felé a Dragon űrhajó.
Fotó: MTI/NASA/Tony Gray/Robert Murray
Az indulás példaszerűen sikerült, s mintegy tíz perccel az indítás után az űrhajó Föld körüli pályára állt, ám itt ki kellett volna nyitnia a napelemeit, és megkezdenie a közelítő manővereket. A NASA közlése szerint a manőverezéshez használt négy hajtómű közül csak egy indult be, és nem sikerült a napelemek tábláinak kinyitása. A mérnökök több órán át foglalkoztak a problémákkal, mire egy ausztráliai átjátszó állomás közvetítésével küldött parancsok segítségével sikerült egy második hajtóművet is beindítani, és kinyitni a napelemek paneljait.
A kísérleti anyagokat, növényi magvakat, egér őssejteket, élelmiszert, vizet, ruhát, alkatrészeket, légtisztító készüléket is tartalmazó rakománnyal március 3-án célba ért a Dragon.
Az űrhajót az ISS robotkarjával sikerült befogni, amit Kevin Ford és Tom Marsburn űrhajós vezérelt.
Fotó: MTI/AP/NASA
A SpaceX vállalat által gyártott, ember nélkül repülő eszköznek ez a harmadik útja. Az első – tavaly májusban – próbaút volt, tavaly októberben a második út során már rakományt is szállított az ISS-hez. Az amerikai űrhivatal (NASA) 12 útra szerződött le a vállalattal.
A Dragon pár hetes világűrben való tartózkodása után, március 26-án levált a Nemzetközi Űrállomás (ISS) egyik robotkarjáról, és az űrállomáson végzett kísérletek eredményeivel, egy tonnányi rakománnyal elindul visszafelé.
A tervek szerint, Kalifornia partjainál, a Csendes-óceán vizébe ereszkedik le, ejtőernyővel.
Forrás: MTI