Aszteroidát vontatna a Holdhoz a NASA
Az amerikai űrhivatal (NASA) 2014-es költségvetés-tervezetében szerepel annak a programnak az elindítása, amely keretében „meglasszóznának”, és Hold körüli pályára vontatnának egy kisbolygót.
Fotó: NASA
A NASA bejelentette, hogy 2014-ben 17,7 milliárd dollár (mai árfolyamon 4036 milliárd forint) áll rendelkezésre a kutatási programok megvalósítására – olvasható a Space.com űrkutatási tudományos hírportálon. Mindez azt jelenti, hogy az előző évi megszorítások után az űrhivatal visszakapta az elvett egymilliárd dollárt, és a költségvetési keretük jövőre újra visszaáll a 2012-es szintre.
A NASA összesen 2,6 milliárd dollárt szán arra a programra, amely során, egy ötszáz tonnás aszteroidát fognának be, és vontatnának Hold körüli pályára. A tervek szerint a kisbolygó-befogó projekt 2014-ben veszi kezdetét, az aktuális tervezési és egyéb feladatokra a költségvetés 105 millió dollárt különít el.
„Dióhéjban az a tervünk, hogy egy robotűrhajó segítségével befogjunk egy aszteroidát, amit ezt követően a Föld felé vontatunk, és egy stabil, Hold körüli pályára állítunk” – közölte Bill Nelson szenátor, a tudományos és űrkutatási albizottságának elnöke. A CNN néhány nappal ezelőtti tudósítása szerint a politikus azt is elárulta, mi értelme van ennek a sci-fi regényekbe illő projektnek. „Az űrhajósok ellátogathatnak a Hold körül keringő kisbolygóhoz, ahol gyakorolhatják az aszteroidákon végezhető bányászati tevékenységeket. Ugyanakkor ez jó lehetőséget biztosíthat az ehhez szükséges technológiák tesztelésére is” – tette hozzá a szenátor.
Obama elnök támogatja a programot, sőt, már az első konkrét időpontot is megjelölte: szeretné, ha legkésőbb 2025-ben egy aszteroida felszínére lépne az Egyesült Államok első űrhajósa. Bill Nelson szerint azonban ez már akár 2021-ben megvalósulhat.
A NASA programjának váratlan lökést adott az idén januárban, Oroszország felett felrobbant aszteroida. A több mint ezer embert megsebesítő és több millió dolláros kárt okozó katasztrófa felrázta a közvéleményt, és újra a figyelem középpontjába állította az űrkutatást.
Írta: Horváth Árpád