Megállítható a globális felmelegedés?
A fenntartható és tiszta energiaforrásokra történő áttérés egyre sürgetőbbé válik: 2013. május 9-én a légkör szén-dioxid tartalma csúcsot döntött.
Mauna Loa
Fotó: dreamstime
A hawaii Mauna Loán 400 ppm-es (milliomod) értéket mértek, a napi átlag pedig 400,03 volt. A 0,4 százalékos CO2 tartalom a globális felmelegedés folyamatában kritikus pontot jelent.
„A légkör szén-dioxid szintje a Földön bárhol mérhető, de az Egyesült Államok Nemzeti Óceán és Légkör Megfigyelő Intézetének (NOAA) a hawaii Mauna Loa vulkánon, 3394 méteres magasságban elhelyezkedő megfigyelőpontján mért adatokat tekintjük a globális értéknek. Ennek oka egyrészt az, hogy az obszervatórium messze van a nagyobb földi kibocsátási forrásoktól, másrészt pedig az itteni a legrégebbi folyamatos adatsor” – tájékoztat Benkő Dániel, a WWF Magyarország szakértője.
A légköri szén-dioxid szintjének van egy természetes éves ingadozása: a koncentráció tavasz végén tetőzik, majd csökkenni kezd, mivel az északi féltekén a nyár folyamán a növényzet intenzívebben köti meg a szén-dioxid. Ősszel a növények lehullatják leveleiket, a légköri mennyiség újra emelkedni kezd. Az éves ciklus nincs egyensúlyban, a kibocsátások miatt, minden tavasszal egyre magasabb szinteken tetőzik a koncentráció.
„Még soha nem kaptunk ennyire erős felszólítást a környezetünktől arra, hogy csökkentenünk kell a károsanyag-kibocsátásokat. A fizika törvénye szerint minél több szén-dioxid kerül a légkörbe, annál jobban felmelegíti azt. Amikor a földtörténet során, utoljára ilyen magas volt a szén-dioxid aránya, akkor 3-4 fokkal nőtt az átlaghőmérséklet, és a tengerszint is magasabb lett.” – figyelmeztet a szakértő.
A Nemzeti Óceán és Légkör Megfigyelő Intézet (NOAA) grafikonján a piros vonal mutatja a koncentráció változását.
Grafika: NOAA
Az elmúlt negyven év kutatásai szerint igazolódni látszik a feltevés, hogy az emberi tevékenység felelős a légkör növekvő szén-dioxid szintjéért. A legtöbb éghajlatváltozást okozó károsanyag-kibocsátás az energiatermeléshez köthető, különösen a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséhez. Ha a káros anyagok légköri koncentrációja tovább emelkedik, akkor a most kiugróan magasnak számító hőmérséklet válik majd mindennapossá, és ami ma még szélsőség, az a jövőben megszokottá válhat.
A világ számos táján már most kritikus a helyzet. A kormányok és a helyi közösségek nem találnak megoldást az évenként ismétlődő aszályokra, árvizekre, a kieső termés pótlására valamint a szélsőséges időjárási viszonyok okozta egyéb károkra. Amennyiben a légkör szén-dioxid szintje tovább emelkedik, aligha várhatjuk, hogy a klímaváltozással kapcsolatos eddigi erőfeszítések elérik céljukat.
“Ha megfelelő döntések születnek, az emberiség még átírhatja ezt a borús jövőképet. A megoldást részben az jelentené, ha világszinten áttérnénk a megújuló energiaforrások hasznosítására, amivel radikálisan csökkenthetnénk a CO2 kibocsátást, és ez végső soron az éghajlati rendszer stabilizálódásához vezetne” – vázolta fel a megoldást Benkő Dániel.
Forrás: WWF Magyarország