A hónap asztrofotója: Csóvás égi vándor
A márciusban feltűnt PANSTARRS-üstökös mára szokatlanul vékony és hosszú ellencsóvát növesztett, amelyet akár kis távcsővel is megfigyelhetünk.
A májusban kiválasztott felvételt Szitkay Gábor készítette a Nyúlon épített APO (Astro Physics Observatory) elnevezésű csillagvizsgálójából. A kométát megjelenése óta nyomon követő amatőrcsillagász május második felére egy idővel egyre hosszabban elnyúló objektumot örökített meg. Figyelemre méltó, hogy az északi irányban látszó üstökös még a közeli Győr város fényszennyezése és a nagy holdfázis ellenére is milyen markánsan rajzolódott ki az égen. „A telihold mellett is sokkal fényesebb volt az ellencsóva az elmúlt napokéhoz képest, és a maghoz közeli rész lényegesen vékonyabbá vált. Lényegesen fényesebb lett a három nappal korábbi képhez képest, holott a holdtalan, kristálytiszta égen készült, egy blendével nyitottabb, egy ISO fokozattal magasabb beállításokkal” – olvashatjuk az asztrofotós beszámolójában, aki a május 22-e hajnalán lencsevégre kapott felvételt 400 mm-es teleobjektívvel, 5×3 perc expozíciós idővel, ISO 800 érzékenység és f/5 fényerő alkalmazásával rögzítette.
Az aktuálisan a Cepheus csillagképben tartózkodó üstökös csóvája a kép méretéből számítva hozzávetőleg három fok volt, amely a kép készítését követő napokban még hosszabban látszódott. A rendhagyónak mondható látvány az úgynevezett ellencsóva, amely az égitest poranyagából alakult ki. Közismert, hogy a csóvát a Nap részecskesugárzása alakítja ki, amely éppen központi csillagunkkal ellentétes irányba mutat. Ez azonban csak az ioncsóvára igaz. A porcsóva jelen esetben éppen a Nap irányába tart, mivel az anyaga viszonylag nehezebb, és – miután a kométa a Napot már megkerülte – még mindig az eredeti irányban látszik. Mivel bolygónk május 27-én haladt át a PANSTARRS pályasíkján, ezért ebben az időszakban, a közel az éléről látszó ellencsóva jól definiált, hosszan elnyúló képződményként jelentkezett.
Forrás: ng.24.hu
Fényképezte: Szitkay Gábor