A hónap asztrofotója: Analemma Kolozsvár felett

A Nap éves járását kirajzoló nyolcas alakú görbét figyelhetünk meg az erdélyi város látképével együtt.
Váradi Nagy Pál 2012. augusztus 3-án kezdte meg az egy éven át tartó projektjét, ami egyben az egyik legnagyobb fényképészeti kihívás. A fotográfus közel hatvan alkalommal vonult ki a kiszemelt helyszínre, hogy központi égitestünk helyzetét megörökítse a város madártávlati arca felett. A célra egy FujiFilm HS20EXR típusú 24 mm-es objektívvel rendelkező kamerát szerelt fel Baader AstroSolar ND5 szűrővel, hogy a táj és a Nap pozíciója is egy időben megörökíthető legyen. A legnagyobb nehézséget a váratlanul bekövetkező és tartós felhős időszakok mellett a képek utólagos feldolgozása adta.
Az alábbiakban olvashatjuk a fotográfus szakmai magyarázatát, a jelenségről: „Az analemma az a nyolcasra emlékeztető alakzat, amely mentén – egy adott helyről mindig azonos időpontban, jelen esetben, világidőben 7:30-kor nézve – a Nap egy év alatt látszólag körbejár az égen. Nagyon leegyszerűsítve, méretét és alakját három összetevő határozza meg: bolygónk tengelyferdesége, tengelyforgási ideje és az ellipszispályán való keringése.
Az első analemma fotót 1978 -1979-ben, az USA-ban készítette Dennis di Cicco fixen leállított kamerával. Szűkebb környezetünkben említést érdemel Ladányi Tamás 2010-es kompozíciója.
Az én fotóm különlegessége, hogy a város turisztikai szempontból legjelentősebb kilátópontjáról készült, ahol nem volt lehetőség fixen rögzíteni a fényképezőgépet, ezért az egyes képkockák feldolgozását és illesztését saját gyártású szoftverrel oldottam meg.”
Forrás: ng.24.hu