Megérkeztek a hullócsillagok!
Az előzetes várakozásoknak megfelelően az augusztusban jelentkező Perseida-meteorraj idén is látványos égi felvillanásokat produkált, csak az átvonuló felhőzet nehezítette helyenként a megfigyelést.
A képen egy jellegzetes színátmenetű, zöldes-narancsos rajtag látható a Szekeres, Bika és a radiáns névadója, a Perszeusz konstelláció környezetében. NAGYÍTÁS
A méltán népszerű meteorzápor kitörése a hétfőről keddre virradó éjszakára esett, amikorra akár óránkénti száz felfénylést is prognosztizáltak. A hazai videometeoros rendszerek teljesítették is az elvártakat: a maximum éjjelén hozzávetőleg négyszáz meteort detektáltak. A Bakony fényszennyezéstől távoli területén, eszményi átlátszóságú atmoszférában az éjfél utáni órák voltak a leglátványosabbak; egymás után húztak el felettünk a fényes Perseidák. A mellékelt képen egy jellegzetes színátmenetű, zöldes-narancsos rajtagot láthatunk a Szekeres, Bika és a radiáns névadója, a Perszeusz konstelláció környezetében.
A meteorraj eredete onnan származik, hogy bolygónk és a 109P/Swift-Tuttle-üstökösből származó poranyag keresztezi egymást. Ennek azonban van egy felvezető szakasza is, tehát már napokkal a jelzett csúcs időszaka előtt is láthatunk hullócsillagokat. Egy tűzgömböt, vagyis a Vénusz fényességét is meghaladó jelenséget sikerült megörökíteni a maximum előtti napon a Castor Csillagvizsgáló műszereinek kulisszájával.
Nyári időszakban a Magas-Bakony egyik fő látványossága a horizontig lenyúló Tejút, amelyen éppen egy színes Perseida szánkázott végig.
A hajnali órákat a keleti látóhatáron a Kaszás csillagai és a Jupiter feltűnése jelezte, miközben a Bika konstellációban elhelyezkedő Hyadok halmazt egy elegáns hullócsillag szelte ketté.
Írta és fényképezte: Ladányi Tamás www.astrophoto.hu