Jövőnket fogyasztjuk!
2013-ban augusztus 20-ára esett a Globális Túlfogyasztás Napja, amikortól az emberiség igényei meghaladják Földünk eltartóképességét az adott évben.
Illusztráció: dreamstime
Idén – ettől a naptól kezdve – év végéig, azaz 133 napon keresztül a jövő évi erőforrásokat fogyasztjuk.
Az 1960-as évek elején még csak kétharmadát használtuk bolygónk erőforrásainak, jelenleg viszont másfél Földre lenne szüksége az emberiségnek, ha pedig nem változtatunk, 2050-re már két bolygó is kevés lesz.
„Emberi szükségleteink meghaladják azt az erőforrás-mennyiséget, amennyit az ökoszisztéma regenerálni képes. Földünk már képtelen hiánytalanul ellátni lakóit elegendő ivóvízzel, az erdőirtások, a fajok gyors kihalása, halállományok összeomlása és az üvegházhatás okozta globális klímaváltozás mind az emberi tevékenységek következménye”- mondta Benkő Dániel, a WWF Magyarország Éghajlatváltozás Programjának munkatársa.
A New Economics Foundation (az embereket és a bolygót szolgáló, új gazdaság létrehozásával foglalkozó alapítvány) koncepciója alapján minden évben kiszámolható, mikor haladja meg, az emberiség természeti erőforrások és szolgáltatások iránti kereslete azt a mennyiséget, amelyet a Föld abban az évben regenerálni tud. 2012-ben ez a dátum augusztus 22-ére esett, a folyamat azonban tovább gyorsul, így idén két nappal előbb éltük fel Földünk erőforrás-kapacitását.
Akadnak olyan országok, amelyek igényei messze meghaladják saját természeti erőforrásaikat, azokat import segítségével pótolják. Ez a szám Japánban hétszeres, Svájcban több mint négyszeres, Katarban pedig, majdnem hatszoros. Magyarország e rangsorban jobban teljesít, fogyasztásunk 1,3-szorosan haladja meg az ország biokapacitását.
Forrás: WWF