Nagy óceántakarítás
A világ óceánjai tele vannak műanyag és egyéb hulladékokkal. Ezek eltüntetése idáig lehetetlen vállalkozásnak tűnt.
Egy 19 éves holland műszaki egyetmista, Boyan Slat előzetes tervei szerint van lehetőség az óceánok kitakarítására, sőt a vállalkozás még profitot is termelhet.
„Még csak félúton járunk a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésében. Az előzetes elképzelések és lehetőségek nagyon ígéretesek és az 50 fős csapat jól halad a munkával, de nem akarunk félkész koncepcióval előállni, amíg a kutatás és fejlesztés zajlik. A megvalósíthatósági tanulmány 2013 végén láthat napvilágot” – olvasható Boyan Slat honlapján.
Boyan Slat
Fotó:blog.surf-prevention.com
Az úgynevezett csendes-óceáni szemétfolt (Great Pacific Garbage Patch) felhalmozódott műanyagrészecskék hatalmas mennyiségéből áll. Más óceánoknak is megvan a maga szemétfoltja, összesen 6 szemétsziget ismert, ezek 90 százaléka műanyag hulladék. Tudósok százai vizsgálták már, hogyan lehetne ezt a 20 milliárd tonnányi műanyag hulladékot eltávolítani, de hiába…
Ezeket a műanyagokat az óceánból szedték össze. Látható, amint az állatok összeharapdálták, mivel azt hitték élelem.
A dán feltaláló, rájához hasonló hajói hosszú, úszó légpárnanyalábokkal kapcsolódnak egymáshoz, így növelve a tisztítható terület nagyságát. A légpárnák a hajó felé terelik a hulladékot, amit egy hatalmas tölcsér fokozatosan beszippant.
„S mi lesz a begyűjtött halakkal?”Hangzik jogosan a kérdés. Az élőlényeket, mint például a planktonokat egy speciális centrifugális technikával választják ki.
Slat úgy gondolja, hogy találmányával öt év alatt képes lenne megtisztítani az óceánt. Egy előadáson hangsúlyozta, sokan nincsenek tisztában azzal, valójában milyen nagyon szennyezettek vizeink. Gyakran nem látjuk ezek a szemétfoltokat, hisz több millió négyzetkilométeren szóródnak szét a nyílt vízen.
A ifjú feltaláló még az iskolai évek alatt jött elő ötletével, amivel számos díjat nyert, majd megkapta a hollandiai Delft Műszaki Egyetem 2012 Legjobb Műszaki Tervezése díját is.
Kutatótársaival létrehozták az Óceánmegtisztító Alapítványt. A csoport elsődleges célja a találmány fejlesztése, az anyagi források növelése, és működőképessé tétele amilyen gyorsan csak lehetséges.
A megálmodott rendszer a nap és az óceánok erejével működik, a begyűjtött műanyag hulladékok pedig hasznosíthatóak, lesznek.
A Nagytakarítás azon kívül, hogy számos hal életét megmenti, azokat a hajózási vállaltok kiadásait is csökkenti, akik ma évente dollármilliókat költenek javításra, mert a sok szemét tönkre teszi a hajók alját.
Írta: Kump Edina és Hankó Gergely
Forrás: ÖKO-Pack Nonprofit Kft./hulladekboltermek.hu