Városi hőszigetek felmérése
Napjainkban az egyre növekvő városi lakosságnak számos gazdasági, társadalmi, egészségügyi és környezeti kihívással kell szembenéznie. Ezek egyike az ún. városi hőszigetek.
Illusztráció: NASA
A jelenség lényege, hogy a nagyvárosok belterületén a hőmérséklet magasabb, mint a város peremén vagy a vidéki területeken. A mesterségesen beépített környezet és a nagymennyiségű szennyezőanyag-kibocsátás miatt a települések éghajlata más mint a környezetüké. Az aszfaltburkolat, az épületek a városok belső részét hőcsapdává alakítják. Nedvesség hiányában, a napból sokkal több hőt nyelnek el, mint a természetes környezet. A meleg levegő a magasban hőburkot hoz létre a város fölött. A felmelegedéssel járó klímaváltozás tovább erősítheti ezt a jelenséget.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat részt vesz az Urban Heat Island (UHI, városi hősziget) elnevezésű nemzetközi projektben, amelynek megvalósulását európai fejlesztési programok és a Magyar Kormány is támogat. A pályázat futamideje alatt (2011 májusától 2014 áprilisáig) a 16 intézmény 7 közép-európai országból összegyűjti a városi hősziget jelenséghez kapcsolódó eddigi ismereteket, és ajánlásokat dolgoznak ki a városi klímaállomások telepítésére, majd működtetésére. A hősziget enyhítésére megfelelő stratégiákat ajánlanak, hogy ezzel is segítsék az önkormányzatok és egyéb döntéshozók munkáját.
Forrás: OMSZ