Zöld irodaház Budapesten
Jó közlekedés, korszerű technikai háttér, minőségi szolgáltatások, környezettudatos kivitelezés és üzemeltetés – ezeket várjuk el a 21. század modern irodájától.
Fotó: sciencepark.hu
2013-ban a Heitman European Property Partners IV tulajdonában lévő Science Park már megkapta a BREEAM in Use „Very Good” minősítést.
Egy ilyen épület esetében a környezetvédelmi hatásokon túl komoly gazdasági vonatkozásról is beszélünk, hisz a létesítmény fenntartása kevésbé költséges.
A Science Park a BREEAM in Use „Very Good” minősítést mindhárom lehetséges kategóriában (épület, üzemeltetés, bérlői gyakorlat) megkapta.
A BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) környezetvédelmi tanúsító rendszert Nagy-Britanniában dolgozták ki 1990-ben, és eddig több mint 110 ezer épületet minősítettek, további 700 ezret pedig regisztráltak. Az eljárás során olyan gyakorlati szempontokat gyűjtöttek rendszerbe, amelyek a projektek teljes megvalósítási folyamatát és életciklusát teszi mérhetővé és összehasonlíthatóvá, fenntarthatósági szempontból. Alkalmazásával tényszerűen írható le az egyes épületek környezetre gyakorolt hatása, nemzetközi összehasonlítást is lehetővé téve.Minősítési fokozatok: Pass (Megfelelő), Good (Jó), Very Good (Nagyon jó), Excellent (Kiváló), Outstanding (Elsőrendű).
Az irodaházon 2012-ben teljes körű energetikahatékonysági rekonstrukciót végeztek. Ennek során kicserélték a teljes épületfelügyeleti rendszert, valamint épületgépészeti átalakításokat végeztek. A projekt során feltérképezték az energiaáramlásokat, és az energetikai „hulladékokat” nagy hatásfokkal újrahasznosító rendszert alakítottak ki.
Mindezek eredményeként a 2013. első negyedévben mért értékek alapján, az épület téli gázfogyasztása közel 60 százalékkal, a közös területek elektromos fogyasztása pedig közel 10 százalékkal csökkent.
Az épületen végrehajtott egyedi megoldások eredményeként az energia- és költségmegtakarításon túl, az irodaház környezetterhelése is drasztikusan csökkent. Az épületben keletkező ún. hulladékhő hasznosításának köszönhetően például a primer fűtési energiafelhasználás 63 százalékkal, az épület épületgépészeti elektromos energiafogyasztása 11 százalékkal csökkent.
Az energiafelhasználás hatékonyságának növelésével csökkent az épület ökológiai lábnyoma. Éves szinten 550 tonna CO2 kibocsátás csökkenést értek el. A beruházás eredménye volt, hogy az épület teljes szén-dioxid-kibocsátása (beleértve a bérlők saját, azaz az épület által nem befolyásolható fogyasztását is) mintegy 10 százalékkal csökkent.
A közel 30 000 négyzetméter területű Science Park, 2004-es átadása óta 95 százalékos kihasználtsággal működik. Itt kapott helyet az Ericsson budapesti kutatás-fejlesztési központja. A vállalat vezérigazgató-helyettese, Jakab Roland szerint a helyszín kiválasztásakor fontos szempont volt az egyetemek közelsége, a zöld környezet, a kiváló közlekedés és az, hogy az épület üzemeltetője teljes mértékben az igényeikre szabta az épületrészt. Az Ericsson 2009-ben azt a célt tűzte ki, hogy 5 év alatt 40 százalékkal csökkenti szénlábnyomának intenzitását. Ezt a vállalást sikerült négy év alatt megvalósítania.
Az irodaház zöld övezetben található, gyalogosan, tömegközlekedéssel, vagy biciklivel könnyen megközelíthető, ezzel is hozzájárulva a környezetkímélő közlekedés és az egészséges munkahely kialakításához.
Forrás: ng.24.hu