Egy üdítőgyártó nemcsak üdítőről gondoskodik
Két nagyvállalat összefogott és 2012-ben azzal az ötlettel állt elő, hogy tiszta ivóvizet biztosítsanak a szükséget szenvedő közösségeknek.
Fotó: designtaxi.com
A Föld lakosságának bizonyos hányada jólétben él. Nekik, nekünk a természetes, hogy a csapból tiszta jó minőségű víz folyik. Sokaknak azonban a napi létért való közdelem közepette még ez sem jut ki. Főleg a fejlődő országban gond ez; ma ismert adatok szerint évente százmilliókat érint. Ezen próbál enyhíteni a Coca Cola üdítőgyártó óriáscég és a Deka R&D mérnöki vállalat: mintegy kétezer darab hatméteres (Coca Cola-színűre festett) hajóskonténert alakítanak át úgy, hogy víztisztító-állomásként is funkcionáljanak.
Az „Ekocenter” projekt célja a rossz körülmények közt, elszigetelten élő legszegényebbek sorsának javítása olyformán, hogy ezek így a jövőben biztonsággal fogyasztható vízhez jussanak, ráadásul a „felturbózott” konténerek napelemekkel működnek.
Az amerikai Dean Kamen, a Deka R&D elnöke által kifejlesztett „Slingshot” víztisztítóval ellátott konténer prototípusát most tesztelik a dél-afrikai köztársaságbéli Heidelbergben. A készülék ún. „gőzkompressziós desztillációval/lepárlással” állít elő ivóvizet piszkos folyó- vagy tengervízből, de akár csatornai szennyvízből is. Az üdítőipari vállalat szerint egy készülék 850 liternyi, biztonsággal iható vizet képes előállítani naponta, miközben egy hajszárítónál is kevesebb áramot használ.
Afrika vagy épp Latin-Amerika izoláltságban élőinek kétségkívül jól jöhetnek e „Ekocenter”-konténerek. Napi szintű működtetésüket helyi női vállalkozókra bíznák. A karbantartási munkák és a tisztítóberendezések ellenőrzése (hogy a víz mindig megfeleljen a nemzetközi egészségügyi előírásoknak) szintén helyi szakemberek feladata lenne.
A projekt résztvevői elképzelhetőnek tartják, hogy az „Ekocenterek” a helyiek új találkozási-közösségi pontja is lehet, ezért tervezik, hogy a tartós élelmiszerek árusítása mellett napenergiával működtetett töltőállomásként is funkcionálhatnának. Itt fel lehetne töltetni mobileszközöket, lámpákat, de internetkapcsolatot is biztosítanának a konténerek.
Becsült számaik szerint 2015-ig évente mintegy 500 millió liter tiszta ivóvizet állítanak elő. Ha belegondolunk, egyszerű ötlet a fenti és mégis milyen sokat segíthet embertársainkon.
Írta: Csibrányi Zoltán