Újraálmodott farmer
Egyre többen gyűjtjük szelektíven a hulladékot. De mit tegyünk azokkal a szakadt ruhákkal, miket sajnálunk a szeméttelepre küldeni?
Réti Éva fejében is hasonló gondolatok jártak, majd megvalósította bolondosnak tűnő ötletét, és ma már egy cég épül az újrahasznosított farmerre: „A gondolat először őrültnek tűnt, hogy szemétből készítsünk hordható hétköznapi és alkalmi ruhákat, de pont ez adott erőt és sok-sok fantáziát a sikerhez. Először ismerősöktől összeszedett lyukas farmerokat dolgoztunk fel, pályáztunk kiállításokon és vásárokon jelentünk meg. Fontos, hogy lássuk a hatást, hogy beszélgessünk vásárlókkal, érdeklődőkkel, ismerjük meg a véleményeket.”
A begyűjtés több úton valósul meg. Iskoláknál farmerbegyűjtési programot szerveznek, osztályok közötti versennyel színesítve, cél a „zöld gondolkodásmód” terjesztése és támogatása. A farmerbegyűjtések alkalmával környezetvédelmi napot rendeznek, újrahasznosító workshopokkal és előadásokkal összekapcsolva, így a környezetvédelem mellett az újrahasznosítás gyakorlati megvalósulását is láthatják a gyerekek.
A hulladék anyagok feldolgozásában (feldarabolás, tisztítás, válogatás) hátrányos helyzetűeket foglalkoztatnak, segítve ezeknek az embereknek a visszatérését a való életbe, hogy minél többen tudjanak majd dolgozni piaci viszonyok között is.
A textilhulladék tudatos hasznosítása érdekében minden apró részletre odafigyelnek. A kidobott textíliák több mint 90 százaléka még ép, amiből újra hordható ruhákat lehet készíteni. A cipzárakat összegyűjtik és ékszerek készülnek belőlük. A már nem hasznosítható, maradék anyag pedig egy bútorkészítőhöz kerül, aki töltelékként használja.
A farmeranyag előállítása nagyon vízigényes eljárás. A technikák persze minden évben fejlődnek, de még mindig nem lehetünk elégedettek, sem az előállítás, sem a kikészítés terén. Réti Éva célja, hogy évente 5-10 tonna farmeranyagot tudjanak begyűjteni és feldolgozni.
Forrás: ng.24.hu/ hulladekboltermek.hu