A hónap asztofotója: a Lovejoy-üstökös
Az év utolsó hónapjában egy fényes kométa került az éjszakai égre, amely az idő előrehaladtával egyre hosszabb csóvát eresztett.
A nagy reményekkel beharangozott ISON-üstökös nem élte túl a napközelségét, a Terry Lovejoy által idén felfedezett égi vándor – teljes nevén C2013 R1 (Lovejoy) – viszont, szolidabb, de annál érdekesebb látvánnyal kárpótolt minket. Berkó Ernő Ludányhalásziban épített magán-csillagvizsgálójában készítette a bemutatásra került, remekbeszabott felvételt, amelyen kitűnően megfigyelhető a kóma és csóva szerkezete is. A magyar népnyelvben hajas csillagként említett objektum az év hátralevő időszakában is megfigyelhető.
„November végétől próbálkozom az üstökös megörökítésével, ami a hajnali égen diffúz foltként szabad szemmel is észrevehető volt, halvány csóva kíséretében. Főleg teleobjektívekkel, 100-200 mm fókuszokkal fotóztam. December 7-én közel tíz fokos csóvát lehetett rögzíteni. Mivel a láthatósága folyamatosan romlott, ezért december 10-én lencsés távcsővel próbálkoztam. A szeles, de tiszta időben szépen kirajzolódott a csóva, bár a távcsövet a szél folyamatosan mozgatta. A felvételhez húsz darab két perces expozíciójú képet használtam fel. A képek összegzését az üstökös magrészére végeztem, mivel a nagy sajátmozgása miatt egyébként elmosódtak volna a részletek. Jól látható, hogy negyven perc alatt mennyit haladt az üstökös a csillagok között. A fotózáshoz a jól bevált Canon 350D fényképezőgépet és 100/600-as APO-refraktort használtam” – olvasható a fotográfus beszámolójában.
Forrás: ng.24.hu