A világ legnagyobb tükrös naperőműve
Elérte teljes kapacitását a világ legnagyobb tükrös naperőműve, az Ivanpah Solar Electric Generating System (ISEGS) a Mojave-sivatag kaliforniai részén, a nevadai határ közelében, ahol a napsütéses órák száma 3800,évente.
Fotó: helioscsp.com
Az NRG Energy, a BrightSource Energy és a Google tulajdonában lévő, részben a washingtoni energiaügyi minisztérium által folyósított hitelből megépített erőmű az Egyesült Államokban felhasznált napenergia 30 százalékát fogja előállítani. Az egy kiszáradt tófenéken kialakított, 1425 hektáros alapterületű létesítményben csaknem 350 ezer, számítógép vezérelte, garázsajtó nagyságú tükör fókuszálja a nap sugarait három, egyenként 140 méter magas toronyra szerelt vízforraló tartályra és ennek gőzével turbinákat forgatnak meg.
A három egység összesen 392 megawattnyi energiát állít elő 140 ezer kaliforniai otthon számára. A 2,2 milliárdos költséggel megépített komplexumban termelt tiszta energia évi 400 ezer tonna széndioxid kibocsátását váltja ki, ami megfelel 72 ezer gépkocsi forgalomból való kivonásának.
Az Egyesült Államokban 2012-ben összesen 116 ezer hektárnyi területen 17 napenergia-zónát jelöltek ki, Kalifornia, Nevada, Arizona, Utah, Colorado és Új-Mexikó államokban, ahol a naperőművek építése nincs káros hatással az állat- és növényvilágra és a természeti kincsekre. (Az ivanpahi létesítmény területén az elmúlt hónapokban több tucatnyi madár pusztult el.)
Az amerikai energiainformációs hivatal adatai szerint a hagyományos módszerekkel előállított energia még mindig jóval olcsóbb mint az, amit naperőművekben állítanak elő. A széntüzelésű erőművekben megtermelt egy kilowattórányi energia 100 dollárba kerül, a naperőművekben pedig 261 dollár.
A 2011-ből származó adatok nem tartalmazzák a szövetségi és állami kormányzatok által adható adókedvezmények ármódosító hatásait.
Forrás: Pogár Demeter/ MTI