Rekordrészvétel az elsötétítésben

Idén csatlakoztak a legtöbben a Föld órája elnevezésű globális környezetvédelmi eseményhez.
A nyíregyházi görög katolikus templom a díszkivilágítás lekapcsolása előtt és után, 2014. március 29-én este.
Fotó: Balázs Attila/ MTI
2014. március 29-én, szombaton este (helyi idő szerint) fél 9-kor szerte a világon lekapcsolták az emblematikus épületek világítását, hogy felhívják a figyelmet az energiatakarékosság fontosságára és a klímaváltozás elleni küzdelemre.
„Ez volt minden idők legnagyobb Föld órája-rendezvény. A lekapcsolási esemény globális mozgalommá nőtte ki magát ” – közölte vasárnap a szervező WWF-Earth Hour szóvivője, Franko Petri.
A kivilágítatlan evangélikus templom Nyíregyházán 2014. március 29-én este.
Fotó: Balázs Attila/ MTI
A Természetvédelmi Világalap (WWF) kezdeményezéséhez az idén 162 ország több mint 7000 városa csatlakozott. Olyan világhírű építmények borultak sötétségbe 60 percre, mint a dubaji Burdzs Kalifa felhőkarcoló, a tokiói Tokyo Tower, a moszkvai Kreml, a párizsi Eiffel-torony, a vatikánvárosi Szent Péter bazilika, a New York-i Empire State Building és a San Franciscó-i Golden Gate híd, de elsötétült a Las Vegas Strip is.
A kezdeményezés 2007-ben elindult el Ausztráliából, ahol idén a kampány középpontjában a klímaváltozásra különösen érzékeny Nagy-korallzátony került. Canberrában a parlament épülete előtt 4000 gyertyával írták ki a “Lights out for the Reef” (Kapcsoljuk le a fényeket a zátonyért) szöveget.
A Föld Órája egy világméretű, önkéntes kezdeményezés, melynek keretében, 2007 óta megpróbálják ráébreszteni az embereket, vállalatokat, intézményeket, kormányokat a környezetszennyezés és a túlzott energiafogyasztás okozta problémákra. A szimbolikus akcióban arra kérik a résztvevőket és támogatókat, hogy minden év márciusának utolsó szombatján este világszerte kapcsolják le egy órára a fölösleges világítást és áramtalanítsák különféle elektromos készülékeiket.
Az esemény fő célja természetesen nem az egy óra alatt elérhető áramfogyasztás csökkentése, hanem a fegyelemfelhívás arra, hogy mindennapi életünket mennyire átszövi a túlzott, sok esetben fölösleges energiahasználat.
A kampány 2014-es nagykövete a Pókember volt. A WWF indoklása szerint azért választottak egy szuperhőst a kezdeményezés arcának, mert remélik, a népszerű képregényfigura arra ösztönzi az embereket, hogy csatlakozzanak az akcióhoz.
A globális esemény idei központjában, Szingapúrban A csodálatos Pókember 2. című film főszereplői, (Andrew Garfield, Emma Stone és Jamie Foxx) vezetésével kapcsolták le a fényeket. A Marina Bay több mint 60 ikonikus épülete egy órára elsötétült.
Japán egyik kikötővárosában, Jokohamában, ahol a héten több mint száz ország kormányának képviselői és tudósok gyűltek össze, hogy megszerkesszék és jóváhagyják az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) jelentését, mintegy 40 jelentős épületben hunytak ki a fények. A Föld órájának kezdetét megelőző visszaszámlálást húsz Pókember-jelmezbe öltözött gyerek vezette.
A Nemzetközi Űrállomásról Mihail Tyurin orosz űrhajós buzdított részvételre a környezetvédelmi akcióban.
A Budapest Airport Zrt. a reptér két futópályája közül az egyikhez tartozó összes lámpát – összesen 1622 darabot -, a teljes bevezető fénysort, a szegély- és tengelyfényeket, valamint a földet érési zóna speciális lámpáit is kikapcsolják este fél kilenc és fél tíz között . A világítótestek maximális teljesítménye meghaladja a 240 ezer wattot.
Forrás: MTI