Mit fogunk enni 2050-ben?
2050-re mintegy 35 százalékkal többen élünk majd a Földön. A mezőgazdaságnak ekkor már nagyjából kétszer annyit kell előállítani, mint manapság, hogy 9 milliárd embert jóllakasson.
Hogyan érhetjük ezt el? Étkezzünk más arányok szerint! Ha hatékonyabban termeljük a húst és kevesebbet eszünk belőle csökkenne ökológiai lábnyomunk. Míg 1 hektár föld 30 embert képes ellátni egy éven át élelemmel, ha zöldséget, gyümölcsöt, gabonát termelnek rajta, addig hús előállítására csupán 5-10 ember táplálásához tud hozzájárulni.
A National Geographic magazin új, most induló cikksorozata az élelmezéssel és az ivóvízzel kapcsolatos globális problémákat járja körül. Korunk egyik legégetőbb kérdése: Miként etessük a Föld egyre gyarapodó népességét anélkül, hogy még súlyosabb kárt tennénk a természetben? 2050-re az emberiségnek már 9 milliárd főt kell táplálnia. A National Geographic magazin májusi címlapsztorija bemutatja azt az 5 lépcsős tervet, amelyet követve megduplázhatjuk a világszerte előállított élelmiszer mennyiségét, ugyanakkor enyhíthetjük a mezőgazdaság környezetre gyakorolt negatív hatásait.
A National Geographic
A sárga keretes ismeretterjesztő magazin idén 126 esztendős, és immár világelső a műfajban: 36 nyelven, több mint 60 millióan olvassák. Magyar nyelvű kiadása az amerikai lap riportjain túl egyre növekvő terjedelemben közöl hazai cikkeket, mutat be honi tudományos újdonságokat, taglal környezeti-ökológiai kérdéseket. Mindezek mellett híres hajdani és vakmerő mai magyar világutazók élményeiről, kalandjairól is rendszeresen nyújt kivételes képanyaggal társított beszámolót.
A terv egyik sarkalatos pontja: Étkezzünk más arányok szerint! Ha több növényi eredetű ételt és kevesebb húst fogyasztunk, jóval könnyebb lesz 9 milliárd embert élelmezni 2050-ben. Napjainkban a világszerte termesztett növényi anyagok mindössze 55 százalékát fogyasztjuk el közvetlenül: a többiből takarmány, bioüzemanyag és egyéb ipari termék lesz.
A National Geographic magazin egész évet átívelő sorozata többek között foglalkozik majd a világ éhezőivel, a zöld forradalommal, az élelmiszerbiztonsággal, a vízzel, a szárazsággal, és az élelmiszerek árával is.
A májusi indítócikk írója Jonathan Foley, a nagyüzemi gazdaságokban készült fotókat George Steinmetz, a földműveseket, kisgazdákat bemutató portrésorozatot Jim Richardson készítette.