Esélyt az élelmiszernek!
A legfrissebb felmérések szerint világszerte az élelmiszerek egyharmadát, körülbelül évi 1,3 milliárd tonnát dobunk ki, Magyarországon mintegy 400 ezer tonnát.
Fotó: dreamstime
A kidobott élelmiszer nem csak kiobott pénz, de komoly károkat okoz környezetünknek is. A világon keletkezett élelmiszerfeleslegnek már a fele is elegendő lenne az összes éhező ellátásához. A probléma regionális szintű megoldására az Egyesült Államokban 1966-ban megalapították az első élelmiszerbankot. Napjainkra a kezdeményezés a világ számos országában nyert teret, működésükkel rászoruló emberek millióinak életét segítve.
1984. március 13-án a francia La Croix, katolikus napilapban jelent meg az „Éhes vagyok” című írás ami azt bizonygatta, hogy az éhezés szinte teljesen megszüntethető lenne, ha a rendelkezésre álló élelmiszerfelesleg nem a hulladéklerakókba, hanem az éhezőkhöz kerülne.
A cikk hatására, még abban az évben, öt alapító szervezet összefogásával Franciaországban létrehozták az Élelmiszerbankot. Mára Európa 21 országában 256 szervezet létezik. E szervezetek világszerte azért küzdenek, hogy a kidobásra kerülő élelmiszerek mennyisége csökkenjen, a rászorulók élelmezése pedig biztosított legyen.
A lakossági élelmiszerek hulladékká válásának megfékezéséhez minden egyes emberre és családra szükség van. Csak akkor lehet jelentős mértékben csökkenteni a pazarlást, és visszaszorítani az élelmiszerárak növekedését, az éhezést és a környezeti ártalmakat, ha saját háztartásunkban valamennyien törekszünk az élelmiszerhulladék mennyiségének csökkentésére.
Hazánkban 2005 óta légezik a Magyar Élelmiszerbank Egyesület, melyet pár magánszemély hívott életre, a csapat azóta folyamatosan bővül. Munkájuk során önkéntesek segítségével felkutatják és összegyűjtik a hipermarketekben, gyárakban, feldolgozóüzemekben azokat a fölöslegessé vált és megsemmisítés előtt álló élelmiszereket (pl. közeli lejáratú, csomagolási hibás termékek), amelyek nem hozhatók kereskedelmi forgalomba, de minőségileg fogyaszthatók, ezeket adomány formájában eljuttatják karitatív szervezetekhez, önkormányzati intézményekhez, ahol ingyenesen szétosztják a rászoruló emberek között. 2013-ban az egyesület közel 500 000 rászorulón tudott ily módon segíteni.
Forrás: ng.24.hu