Apró műanyagdarabok jégbe fagyva

Két egyetem kutatócsoportja nagy mennyiségű műselyem–, műanyagdarabkát és egyéb természetben nem megtalálható anyagot talált a Jeges-tengerben.
Fotó: Y.-Q. Wong and A. Khitun, Dartmouth College
Az egyesült államokbeli Dartmouth College és a brit Plymouth University kutatói az Earth’s Future környezetvédelmi folyóiratban megjelent tanulmányukban számoltak be, arról, hogy a 2005 és 2010 között vett jégmintákban szennyező anyagot találtak.
A nap mint nap fölöslegessé váló mesterséges anyagból, műanyagból készült tárgyakat kidobjuk. Vajon mi történik ezzel a hulladékkal? Nagy része természetesen szeméttelepen végzi, jobb esetben szelektív hulladékként újrahasznosításra kerül, más része pedig – ahogy a kutatók mintáiból kitúnt – apró darabokra törve, jégbe fagyva pihen a Jeges-tengerben.
A sarkvidéken sétáló ember szabad szemmel nem veszi észre a műanyagdarabkákat, hiszen ezek általában öt milliméternél is kisebb apró gömbök, szálak és szabálytalan formájú töredékek a jégben. A tudósok már találkoztak ilyen jellegű szennyezéssel az óceánban, különösen a hulladéklerakók környékén, de a sarki jégben még nem fedeztek föl ehhez hasonlót.
A kutatók szerint a fagyott hulladéktörmelék nem jelent közvetlen veszélyt. A sarki jég, a globális felmelegedés hatására, azonban folyamatosan olvad, a jégtömbökben megbúvó szennyezőanyag pedig a tengervízbe kerül és egyelőre nem tudni, milyen következményekkel jár. Az anyagok nagy része feltehetően nem mérgező, ám közülük sok, szivacsként szívja magába a vegyszereket, amik lehetnek mérgezőek, és egy állat szervezetébe jutva, könnyen okozhatnak betegséget, súlyos esetben és el is pusztulhat az állat.
Az olvadó jégből a nyílt óceánba kerülő mesterséges anyagok mennyiségét eddig még nem vizsgálták. A kutatócsapat azt próbálja igazolni, hogy a Jeges-tenger távol eső jégtömbjeiben legalább két nagyságrenddel magasabb koncentrációban található meg műanyagtörmelék, mint amilyenről a súlyosan szennyezett felszíni vizek, például a Csendes-óceáni szeméttelep vizeinek esetében tudunk. A kutatási eredmények arra engednek következtetni, hogy a műanyagtörmelék a lakott területektől távol, a sarki jégben halmozódik fel, ami a nem természetes, műanyag mikro-hulladék „lerakóhelyévé” vált az elmúlt időszakban. A jég olvadása során bekövetkező szennyezés kiterjedését, valamint a műanyagtörmelék tengeri élővilágra gyakorolt toxikológiai hatásait a jövőben szükséges vizsgálni.
A jégmagban található törmelék számszerűsítése és a szennyezett jég mennyiségének becslése során a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy majd billiónyi apró törmelékdarab kerülhet hamarosan az északi félteke nyílt vizeibe. A jégben található anyagok valamivel több, mint fele műanyagszármazék: műselyem, polipropilén, polimetilmetakrilát (akril), nejlon, poliészter, polietilén és polisztirén is.
Forrás: Phys.org