Föld és ég fotóinak versenye
A TWAN szervezésében ez alkalommal 55 országából kerültek kiválogatásra a legjobb képek az égbolt szépségeinek és a fényszennyezés elleni küzdelemnek a bemutatására.
Fotó: TWAN
Az immár ötödik alkalommal életre hívott nemzetközi megmérettetés a szervezet vezetőjének, Babak Tafreshinek a koordinálásával zajlott, több, nemzeteken átívelő (Csillagászok Határok Nélkül, Nemzetközi Sötét Ég Szövetség stb.) projekt bevonásával. A pályázatban olyan asztrotájképek kaptak díjat, amelyek a csillagos ég és a tájképek harmóniáját demonstrálják. Tartalmi oldalról megközelítve, a „TWAN-stílusban” az égi mondanivaló kiemelése kapott nagyobb hangsúlyt. A bírák között szereplő David Malin – akinek munkája a professzionális asztrofotózásban mérföldkőnek számít – a képek természetességének fontosságára és esztétikai megjelenésére hívta fel a figyelmet.
Az égbolt szépségeit bemutató kategória győztese a Luc Perrot francia fotográfus alkotása lett Réunion szigetén készült képével, amely a Piton de la Fournaise vulkán felett húzódó Tejutat ábrázolja. Sajátos atmoszférát teremtett a képnek a felhőtengerből kiemelkedő hegycsúcs, amellyel együtt az égi országutat is csodálatos részletességgel figyelhetjük meg.
Fotó: Luc Perrot / twanight.org
A második helyen Ben Coffman felvétele végzett, a Csendes-óceán partján, Oregon államban éjszaka lencsevégre kapott vízeséssel, háttérben állatövi fény tündököl.
Fotó: Ben Coffman / twanight.org
Erős holdfény világítja meg az izlandi tájat Nicholas Roemmel osztrák fotós képén „Kirkjufell éjszakái” címmel, ahol a vízesés felett a sarki fény csodálatos színjátéka látszódik.
Fotó: Nicholas Roemmel /twanight.org
A fényszennyezés égen való megjelenését és az ellene való küzdelem fontosságát hivatott képviselni a következő kategória, amelynek trófeája Giorgia Hofert illette meg a Dolomitok Cibiana-hágóján készült fotográfiájával. A mesterséges világítás igen erőteljes ugyan a képen, de mégis a kompozíció javára szolgál. A fénysugarak az égen a Göncölszekér csillagait fogják közre.
Fotó: Giorgia Hofer / twanight.org
A kategória második helyét Alex Conu, román asztrofotós Norvégiában, a Lofoten-szigeteken rögzített panorámája szerezte meg. A képen Reine halászfaluja világításának az északi fénnyel alkotott harmóniája tükröződik a tenger vizén, mindezt erős holdfénnyel derítve.
Fotó: Alex Conu / twanight.org
Az iráni Maranjab-tó felületén reflektálódnak az égi és földi fények Majid Ghohroodi fotográfiáján, középen az Orionnal, a Szíriusszal és a képnek emberi léptéket adó alakkal.
Fotó: Majid Ghohroodi / twanight.org
A verseny további hetven kiemelt képéből egy videó tekinthető meg a szervezet honlapján (http://twanight.org/contest), amelyben örvendetes módon jelenleg az USA-ban kutatóként dolgozó magyar csillagász, Bakos Gáspár csodálatos, namíbiai Tejutat ábrázoló fotója is helyt kapott.
Fotó: Bakos Gáspár / twanight.org
Fotó: TWAN
A kilenc főt számláló nemzetközi zsűriben, a TWAN tagjai mellett jelen volt Jerry Bonnell – a NASA által működtetett „A nap csillagászati képe” szerkesztője – valamint James Richardsont, a National Geographic hivatásos fotósa is. A társaságba ez alkalommal jómagam is meghívást kaptam. Személyes vallomásként az alábbiakat mondhatom: „Igazán megtiszteltetőnek érzem, hogy olyan emberekkel dolgozhattam együtt, akik rendkívül elismert szerepköröket töltenek be napjaink asztrofotós világában. Érdekes és egyben tanulságos volt követni a különböző személyiségek eltérő ízlését, stílusát. Közös irányvonalként mégis az fogalmazódott meg bennünk, hogy a természetben, és nem a számítógép mellett, végzett alkotómunkát méltányoltuk, a klasszikus fotós értékek figyelembe vételével.”
Írta: Ladányi Tamás – www.astrophoto.hu
A verseny hivatalos oldala: http://twanight.org/contest
Kapcsolódó cikk: Tendenciák az asztrofotózásban: https://ng.24.hu/Fold/2014/05/tendenciak_az_asztrofotozasban