A hónap asztrofotója: Ködök az Antares körül
A Skorpió csillagkép szívében ragyogó vörös szuperóriást körülvevő régió Tejútrendszerünk egyik leglátványosabb területe.
Fényes Lóránd felvétele Namíbiában készült egy csillagászati expedíció alkalmával. Az asztrofotózásra átalakított fényképezőgép négy és fél órán keresztül exponált, hogy ez a csodálatos alkotás megszülethessen. A kép színhelyesen, a természetes arányok megtartásával, szűrők alkalmazása nélkül készült, hűen visszaadva az égbolton látható rendkívül halvány objektumok árnyalatait és dinamikáját.
A névadó csillag, sárgás-vöröses színével, szabad szemmel nézve hasonló színben tündököl, mint a Mars. Elnevezése a Mars görög nevéből, az „Aresből” ered.” Az ókori mitológiában a vörös bolygó ellenpontja – mint „Anti-ares” – a Napnál kilencszázszor nagyobb Antares. Az égterületet 135 mm-es teleobjektívvel fotózva elég széles látószöget nyerünk ahhoz, hogy egy látómezőben csoportosuljanak a csillagok fényét visszatükröző reflexiós ködösségek, a gyönyörűen vöröslő emissziós nebulák, a barnán hömpölygő csillagközi porfellegek és a szikrázóan sűrű gömbhalmazok. Az IC4604 katalógusszámú nagy kiterjedésű sárgás ködösség az Antares fényét veri vissza, míg, a kép alsó részén levő, Rho Ophiuchit körülvevő köd szintén a csillagból nyeri a kék színét. A mályvás-vörös színű területet azonban már nem csillagok fénye színezi meg: ezek emissziós, azaz ionizált és így sugárzásra gerjesztett gázködök. A terület érdekessége még a fotón bal felül látható, Messier4 nevű objektum, ami Földünkhöz az egyik legközelebb eső gömbhalmaz.
Forrás: ng.24.hu