A jövő városi autóbusza

A járműtervezők és gyárak egyre fontosabbnak tekintik a levegő tisztaságát. Mostanra már sok helyen elektromos buszok is szállítják az utasokat.
Fotó: Proterrra VIDEÓ
A dél-kaliforniai Proterra gyár legújabb generációs elektromos autóbusztípusával néhány hónapja egy igen komoly tesztet végeztek. A járművet egy teljes naphosszat vezették, szimulálandó a „szüntelen” városi ingázást, ez idő alatt 700 mérföldet (bő 1100 km) tettek meg vele – és ami a leglényegesebb, mindösszesen egyszeri feltöltéssel.
Jelenleg öt amerikai állam hat nagyvárosában mintegy félszáz csúcsteljesítményt elérő busz van használatban, és várhatóan hamarosan újabb USA-beli városokban is felbukkannak.
Az elektromos (nem mellesleg nagyon halk, továbbá könnyűsúlyú) autóbuszokra specializálódott Proterra gyárat az amerikai Dale Hill, mint magánszemély alapította, idén éppen tíz esztendeje.
Elektromos taxik már működnek egy ideje a világ számos nagyvárosában Hamburgtól Lisszabonon és Budapesten át New Yorkig. Ma már egyre többen úgy vélik, a nagyvárosokban igenis lehetséges, hogy javarészt elektromos autóbuszok járjanak.
Írta: Csibrányi Zoltán