Emelkedik a talaj az USA nyugati részén
Az utóbbi évek aszályos időjárása miatt emelkedik a talaj az Egyesült Államok nyugati területein – derült ki egy GPS-méréseken alapuló kutatásból.
Egy GPS állomás az Inyo-hegységben
Fotó: Shawn Lawrence, UNAVCO
Az emelkedés a talajvíz csökkenése miatt következik be – írták a San Diegó-i Scripps Oceanográfiai Intézet kutatói a Science tudományos lapban. Méréseik szerint Kalifornia hegységeiben 15 milliméterrel, a nyugati államokban átlagosan pedig négy milliméterrel lett magasabb a talajszint.
Becsléseik szerint a föld alatt tárolt vízmennyiség csaknem 240 milliárd tonna, amely 15,5 centiméteres vízréteget jelent az Egyesült Államok nyugati államainak területén elosztva. A talajvíz igen nehéz, súlya a Föld felső kérgére nehezedik. Ha ez a súly eltűnik, a kéreg felemelkedik.
A tanulmány feltárta, hogy a csapadékhiány miként csökkentette a víz szintjét. A víz természetes módon elpárolog, felszívják a növények, az ember felhasználja, és ha nincs utánpótlás, a vízszint süllyed.
A kutatók a nyugati államok területén elhelyezett több száz GPS-készülék adatait tanulmányozták. Ezeket eredetileg azért telepítették, hogy a földrengések miatti kis változásokat mérjék. Az adatok azonban arra is használhatóak, hogy az igen csekély szintbeli eltéréseket megmutassák.
A legnagyobb emelkedést a kaliforniai hegyekben találták, mivel azok alatt igen sok víz volt – mondta Duncan Agnew, a Scripps Intézet geofizikusa. Rámutattak arra is, hogy ennek az emelkedésnek nincs hatása a Szent András-törésvonalra, így nem fokozza a földrengések kockázatát.
Az eredmények arra is rávilágítanak, hogy ezzel a technikával a világ más részein is tanulmányozható a talajvíz változása, ha rendelkezésre áll a GPS-rendszer.
Forrás: MTI