Biztonságos szigetelés
A légmentesen záródó nyílászárók pozitív hőtechnikai és akusztikai tulajdonsága mellett negatívuma, hogy a belső térben tartózkodók frisslevegő-igénye nem biztosított.
Fotó: dreamstime
„Egy lakásban az ott élők, a tüzelőberendezések és maga a lakás is igényli a friss levegőt. A ma beépítésre kerülő fokozott légzárású nyílászárók 5-10 Pa nyomáskülönbség melletti légáteresztési képessége gyakorlatilag nulla, ezért kimondható, hogy a megfelelő légutánpótlás hiányában a belső tér komfortja nagymértékben lecsökken. Ez a csökkenés nemcsak a belső térben tartózkodókra van káros hatással, hanem ezzel egyidejűleg számolni kell az időközben képződő szagok és a vízgőz feldúsulásával is”- írja nagy Gábor az E-GÉPÉSZ című online szaklapban.
A lakásban igen nagy mennyiségű pára keletkezik: egy négytagú család életvitele (mosakodás, mosás, főzés) következtében naponta mintegy 10 liter víz (pára formájában) kerül a lakás levegőjébe, ami megfelelő szellőztetés nélkül penészesedéshez vezet. A friss levegő hiánya a legnagyobb bajt akkor okozza, ha a lakótérben nyílt égésterű gázkészülék is található, és ennek működéséhez nincs megfelelő levegőpótlás, ilyen esetben a legjobb minőségű tüzelőberendezések is szén-monoxid-termelővé válnak, és mérgezést okozhatnak. Sokan úgy érvelnek, hogy majd gyakrabban nyitják ki az ablakot, éjszaka viszont ezt nem teszik, így a szén-dioxid feldúsulása miatt, gyakran fejfájással ébrednek.
„Ma Magyarországon legalább egymillió lakásban van egy vagy több kéményes gáz- és/vagy szilárdtüzelésű berendezés. Ezeket az elmúlt 30-40 évben még úgy telepítették, hogy az égéshez szükséges oxigént tartalmazó levegő az ajtó- és ablakréseken keresztül jusson be a lakásba. A tömeges méretűnek mondható nyílászáró-cserék miatt ez a helyzet alapvetően megváltozott. Sok esetben, csak a kéményseprő észleli a légellátás hiányát, ekkor pedig már nem tehet mást, mint a tüzelőberendezés használatát megtiltani, bár ez a tiltás gyakorta eredménytelen” – hívja föl a figyelmet Nagy Gábor.
Ezen indokok miatt javasolják a szakemberek, hogy az energetikailag fontos nyílászárócsere előtt épületgépész vizsgálja meg a légszigetelés és a belső komfort egyensúlyát, szükség esetén tegyen javaslatot a kiegészítő beavatkozásokra (kontrollált levegőbevezetők beépítésére, vagy szabályozott gépi szellőztetésre).
A Magyar Mérnöki Kamara Épületgépészeti Tagozata és több civil szervezet fölhívja a figyelmet, hogy csak olyan ablakcserére és fűtéskorszerűsítésre benyújtott pályázat kaphasson engedélyt, melyben gondoskodnak a megfelelő szellőzésről és az esetleges CO-védelemről.
Forrás: ng.24.hu