Síremlékek helyett fák?
Az ember életútjának végén, testét visszaadja a földnek, avagy ahogy az égi szózattal hangzik: "por vagy te, s ismét porrá leszesz".
Fotó: Wajan/Dreamstime
Nyugati kultúránkban elhunyt szeretteink egyre zsúfoltabb, egyre nagyobb területet kívánó temetőkben pihennek. A WHO adatai szerint évente 56 millió ember hal meg a világban.
Fotó: H. Szabó Sándor
Ma már egyre gyakrabban hallunk az ún. természetbarát temetkezésről. Az USA-beli George Russel, filmgyártással foglalkozó texasi cégtulajdonos, egyházalapító 2000-ben létrehozta az első „zöld temetőt”. Russel egyik közép-amerikai útja során látta, ahogy bennszülöttek kezükkel kaparták ki a sírt, ahová halottaikat egyszerű lepelben temették el. „Hát nem csodálatos, hogy a testem a halálom után ezt a gyönyörű fát fogja táplálni?” – ez az élmény adta az ötletet a zöld temető létrehozásához. A kialakított temetőben az elhunytakat egy fa közelében helyezik végső nyugalomra, ahol egy kis tábla tanúskodik a megboldogultról.
Magyarország ma még egyetlen kegyeleti erdeje, a Tata melletti Agostyánban található. Az Emlékerdő program egy olyan hazai kezdeményezés, amelyet a nyugat-európai országokban már évek óta alkalmaznak. Az erdészet által kijelölt területeken, a hozzátartozók az előzetesen kiválasztott erdei fa gyökereihez helyezik el az elhunyt hamvait, egy környezetbarát urnában. A fa gyökerei a lebomló urnából és a hamvakból felszívják az értékes tápanyagokat, szimbolikusan is fenntartva az élet örök körforgását, csodálatos emléket állítva az egykoron élőnek.
Az Emlékerdő tiszteletben tartja az emberiség történelme során kialakult temetkezési kultúrákat, kegyeleti szokásokat. Az itt élő fák védettséget élveznek a természetes kerítéssel körülhatárolt, táblákkal jól láthatóan megjelölt, folyamatos ellenőrzés alatt tartott területen.
Fotó: bio-urna.hu
A halál után egy fában való továbbélés szimbóluma Gerard Moliné spanyol tervezőt is foglalkoztatta, és 1997-ben megalkotta a Bio Urnát. A biológiai úton lebomló urna, egy fa magját tartalmazza speciális, csírázást elősegítő közegben. Ha az elhunyt hamvait ebben helyezik el, az urna földbeültetése után a mag kihajt majd fává fejlődik. A kiválasztott fa magja a felső kapszulából csírázik ki, a hamvaktól elkülönítve. Amikor az urna elkezd lebomlani a gyökerek is elérik a hamvakat, a lebomlással az egész urna a föld részévé válik.
Forrás: ng.24.hu