Használjunk kevesebb műanyag táskát!

Tervek szerint, 2019-ig, az EU államaiban a mai mennyiség felénél is kevesebbre kell csökkenteni a műanyag táskák használatát.

Fotó: profimedia
Az Európai Parlament és a Miniszterek Tanácsa képviselői között létrejött egyezségtervezet szerint 2019-ig az európai fogyasztóknak évente átlagosan, legfeljebb 90 műanyag zacskót lenne szabad felhasználni a mai 200 darab helyett – mondta a brüsszeli Európa Parlament egyik szóvivője.
Azokról a műanyag zacskókról van szó, melyeket a vásárló a szupermarket, a ruházati boltok vagy bármilyen más üzlet kasszájánál kap. Kivételt képeznek azok a vékony zacskók, amelyekbe – többek közt – friss húst, halat, felvágottat, zöldséget, gyümölcsöt csomagolnak. Ezt azzal magyarázzák, hogy a vékony műanyag zacskók tiltása esetén még károsabb anyagokat – műanyag tálakat, habszivacsot – használnának csomagolásra. A vastag, tartós műanyag táskákra sem vonatkozik a szabályozás.
A műanyag táskák részben már fizetősek, sok helyen azonban még mindig ingyen adják. Az Európai Parlament egy statisztikája alapján 2010-ben minden uniós polgár átlagosan 200 műanyagszatyrot használt fel. A műanyag táskák akár évszázadokon át sem bomlanak le, gyakran parányi részecskékre töredeznek. Ha ezek bekerülnek az élővizekbe, veszélyeztetik az ott élő növényeket és állatokat – indokolta a megállapodást a szóvivő.
A madarak és a halak belegabalyodhatnak a zacskókba, de meg is ehetik a műanyagot. „Az északi-tengeri madarak 94 százalékának gyomrában találtak műanyagot” – olvasható a brüsszeli hivatal egy közleményében.
Az egyezség alapján az évente, fejenként maximum 90 darabos mennyiséget 2025-re 40 darabra kell mérsékelni, a cél egyenként érvényes minden tagállamra. Alternatív megoldás, ha minden műanyag zacskót pénzért adnak, a tapasztalatok szerint így is el lehet érni a 2019-re és 2025-re kitűzött csökkenést. Az egyezséget, amelynek támogatásáról az Európai Bizottság november utolsó hetében dönt, még a tagállamoknak is el kell fogadniuk.
Az endemikus (csak ott élő) fajokkal teli Galápagos-szigeteken is folyik a kampány a műanyag zacskók és poharak kitiltása érdekében. Ha sikerül a környezetvédők terve, ez lesz az első ecuadori tartomány, ahonnan eltűnnek ezek a termékek.
„Az átlagosan mindössze 15 percig használt műanyag zacskó lebomlásához 200 évre is szükség van, a műanyag szemét az egyik legnagyobb veszélyforrás a tengeri élővilág számára is. Évente 4,5 millió zacskó kerül a szigetcsoport körüli vizekbe” – nyilatkozta Viviana de la Rosa, a Galápagos-szigetek természetvédelmi területének illetékese.
Az UNESCO világörökségi listáján szereplő, 13 szigetből álló, rendkívül gazdag növény- és állatvilággal rendelkező Galápagos-szigetek a világ egyik legnagyobb tengeri rezervátuma, mintegy 133 ezer négyzetkilométeren terül el.