Nehézfémek az élelmiszerben
Az élelmiszerek nehézfém-szennyeződésének mértéke egyes területeken növekszik.
A mérgező anyagok, különösen bolygónk azon területein, ahol a növekvő ipari termelés melléktermékeként káros anyagok keletkeznek, felgyülemlenek a talajban és a vizekben. Az ipari vidékek mentén legelésző állatok szervezetében, szöveteikben, tejükben feldúsulnak a nehézfémek, majd az emberek szervezetébe is eljutnak.
Bár csak helyi szintű kutatás volt, mégis erre az összefüggésre mutat rá egy, az African Journal of Biochemistry Research című tudományos havilapban,még 2012-ben megjelent tanulmány. A vizsgálatot Nigéria Ondo tagállamában, az Adekunle Ajasin Egyetem biokémiai tanszékén végezték. Amúgy Nigériában a marha a fő fehérjeforrás, eszik húsát, beleit, gyomrát, bőrét. A vágóhídon vett gyomormintákban nehézfémeket kerestek, a szervezet zsírháztartásáról s ennek összetevőiről számot adó lipid profilt is ellenőrizték. A vizsgált mintákban a nemzetközileg ajánlott értéknél magasabb vas- (50%) és krómtartalmat (16%) mutattak ki. Mivel a sok vas növelheti a szív-, érrendszeri megbetegedések kockázatát, a krómtöbblet pedig gátolja a vas felszívódását, így ez növeli a fekély kockázatát. A magas ólomszint zavart okozhat a veseműködésben, szív- és érrendszerben, károsíthatja a központi és perifériás idegrendszert.
A lipid profil kiértékeléséből kiderült, a trigliceridek koncentrációja is magas volt, ez is veszélyt jelent az emberre: magas vérzsírszintet idézhet elő.
A pacal (szarvasmarha tisztított gyomra) sokfelé népszerű étel. A bolgárok pacallevesének fűszerességét babérlevél, majoránna adja, Irakban fűszeres rizzsel töltik, a peruiak fokhagymával, citrommal, mentával ízesítik, a franciák rántva is sütik, Ausztriában savanykás lében készítik, Nigériában és Mexikóban a kecskepacalt is kedvelik.
Fotó: profimedia