Denevérodúk egy lakótelepen
Ötszáz denevér befogadására is alkalmas mesterséges odúkat helyeztek ki Szolnok lakótelepi városrészében.
Széchenyi Gimnázium 10.C osztály rajz tagozatosai festették az ódúkat.
Fotó: Lenner Ádám
Az akció kezdeményezője egy fiatal szolnoki természetvédelmi és tájgazdálkodási mérnök, Lenner Ádám, aki az odúknak helyet biztosító Széchényi István Gimnázium tanulója volt.
Lenner Ádám elmondta, hogy mesterséges denevérodúkra azért van szükség, mert az emberi tevékenység nyomán egyre szűkül e különleges emlősök élettere. Az öreg erdőségek, odúk, háborítatlan búvóhelyek fogyatkozásával a denevérek egyre inkább beszorulnak a lakott területekre, ahol panelházak hézagaiban, repedéseiben húzódnak meg. A nagy ütemben zajló épületszigeteléssel – jobb esetben – szálláslehetőségük szűnik meg, rosszabb esetben, azonban élve befalazzák őket. A szolnoki gimnázium szigetelésénél is hasonló volt a helyzet: az épület réseiben addig meghúzódó denevérek elvesztették nappali pihenőhelyüket. Az iskola néhány diákja és pedagógusa az odúk kihelyezésére alkalmas falfelület mellett a denevérszállások külső részét figyelemfelkeltő festményekkel díszítette. Ez a dekoráció nem fogja zavarni a denevéreket.
Fotó: Lenner Ádám
Lenner Ádám keresi a folytatás lehetőségét, akár a Tisza-parti megyeszékhelyen, akár az ország más területein. Hangsúlyozta, hogy a denevérek száma országosan jelentős csökkenést mutat, sok helyről mára teljesen eltűntek ezek az állatok. A szolnoki Széchenyi lakótelepen például az 1980-as években 8-10 ezerre becsülték populációjukat, amely mára megfeleződött – emlékeztetet a természetvédelmi szakember.
A most kihelyezett odúkat a denevérek elsősorban nyári szállásként fogják használni, így várhatóan az első egyedek jövő tavasszal veszik birtokba. A törpedenevérek, a megfigyelések szerint, egyetlen éjszaka alatt képesek 3500 szúnyogot elkapni, a három mesterséges szállás lakói havonta akár 40 millió szúnyogot, illetve más, hasonló méretű rovart is elfogyaszthatnak a környéken.
Az odúkat érdemes az épület méretéhez igazodva, a lehető legmagasabbra tenni.
Fotó: Lenner Ádám
A hír hallatán, országszerte, többen jelezték denevérmentő szándékukat, és tervezik csatlakozásukat a „Védjük meg repülő emlőseinket” elnevezésű projekthez. Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettől kaphatnak hasznos információkat denevérodú vásárlásával és elhelyezésével kapcsolatban.