Üstökös az alkonyati égen
Az újév ritkán látható kométával örvendeztet meg bennünket, megfigyelésére a következő napokban jó alkalom nyílik.
A képet a jeles osztrák asztrofotós, Michael Jäger egy 20 cm átmérőjű asztrográffal (csillagászati képrögzítésre kifejlesztett nagy fényerejű távcső) készítette 2015. január 5-én, két nappal azelőtt, hogy az égitest a Földhöz legközelebb került volna. A képen csodálatosan kirajzolódó csóva hosszúsága mára már elérte a közel tíz fokos hosszúságot.
Fotó: Michael Jäger
A legendás ausztrál fotográfus, Terry Lovejoy 2014 augusztusában fedezte föl ötödik üstökösét, amikor is sikerült fotografikusan detektálnia az akkor még 15 magnitúdós objektumot. Az égi vándort Lovejoy C/2014 Q2 néven jegyezte be a tudomány. Decemberre a fényessége közel százszorosára nőtt, ami januárban tovább folytatódik.
Szabad szemmel az üstökös halvány foltként látszik, de csak pozíciója pontos ismeretében található meg. A képen – éppen az Orion csillagképben tartózkodva – a fa csúcsa felett mutatja magát, zöldes színű, diffúz objektumként. Az elkövetkezendő napokban kedvező helyzetben lesz, ugyanis a Nap irányába veszi az útját, és 2015. január végéig várhatóan tovább fényesedik.
Fotó: Ladányi Tamás
A népnyelvben „hajas csillagként” említett kométa kozmikus pályájának egyik leglátványosabb szakasza január közepén figyelhető meg, amikor elhalad a Bika konstellációban található Hyadok és Pleiadok nyílthalmaz közelében. Ezt az állapotot fényképezte le Zseli József, 85 mm-es teleobjektívet használva. A kép hűen adja visszaadja egy kis távcső nyújtotta látványt.
Fotó: Zseli József
Az üstökös megtalálásához ez a térkép nyújt segítséget.
Írta: Ladányi Tamás – www.astrophoto.hu