Színes égi vadász
A modern, asztrofotózásra kifejlesztett kamerák felfedik a csillagképek, szemünk számára láthatatlan, rejtett részleteit és színeit is, miközben a táj látképe is érvényesül.
A téli égbolton magasan jár a fényes csillagokból álló, jellegzetes alakú Orion – a népi elnevezésekben Kaszás vagy Vadász néven is ismert. Február folyamán közvetlenül az alkonyati időszak után delel, így szinte egész éjszaka gyönyörködhetünk a látványában. Az említett konstelláció, az impozáns vizuális megjelenése mellett fotografikusan is hálás téma lehet, mind asztrotájképek kedvelői, mind a mély-ég fotográfusok számára.
A mai technika már lehetőséget nyúlt arra is, hogy az említett két stílust ötvözzük. Amennyiben olyan kameravázat használunk, amelynek érzékelője a normál nappali fények mellett szélesebb spektrumot is meg tud örökíteni, akkor tájképeken is meg tudjuk jeleníteni az áhított vöröses színű ködöket, azaz „láttatjuk a láthatatlant”. A mellékelt képen bejelöltük a terület ismert objektumait a Barnard-ívtől a szomszédos, Egyszarvú csillagképben található Rozetta-ködig.
A közzétett kép egy modifikált Canon EOS 6D vázzal készült, amelyen egy kitűnő leképzésű Sigma 35 mm-es, f/ 1,4-es fényerejű objektív gyűjtötte be a csillagfényt, extrém nagy érzékenység mellett, egyetlen expozíciót használva. Mindehhez a Magas-Bakony nyújtotta sötét égbolt társult, ahol csak a távoli falvakból szűrődött be a fotó alján látható, csekély fényszennyezés.
Írta és fényképezte: Ladányi Tamás – www.astrophoto.hu