Északi fény a látóhatár felett
Hazánk földrajzi szélességéről ritkán látható, égi színjátékban gyönyörködhettünk a keddről szerdára virradó éjszakán.
Asztrofotós szakértőnk, Ladányi Tamás, Márkó település határában, a Bakony vonulatai felett szembesült a sarki fénnyel, mivel városi fényszennyezéstől távoli helyet keresett a vizuálisan viszonylag halvány kontrasztú fénylés megörökítésére. NAGYÍTÁS
A hétvége erős napkitörésének anyaga 2015. március 17-e délután érte el bolygónkat, ami kellemes meglepetésként Európa közepén is intenzív sarki fény tevékenységet okozott. Az aurora borealis látványa elsősorban az északi országokban élők kiváltsága, ugyanis a napszél töltött részecskéi a mágneses pólusok környékén tudnak könnyen a légkörbe hatolni. Mágneses viharok esetén – ahogyan most is történt – viszont délebbre is lehúzódhat a jelenség. Legutoljára tíz évvel ezelőtt láthattuk a légkörnek ezt a fantasztikus produkcióját.
Szerkesztőségünkbe számos nagyszerű felvétel érkezett az „északi verességről”, amelyekből az alábbiakban mutatunk be egy „csokorra valót”.
Munzlinger Attila Székelyföldön, a Gyergyói-havasok területéről küldte a mellékelt panorámaképet, amelynek előterében a cengelléri kápolnát láthatjuk.
André Balázs Zsámbékon fényképezett látványos, színes fényoszlopokat a település kulisszája felett.
Kiss Csongor Derecske mellett gyűjtötte be a mellékelt „trófeát”, aminek különlegessége, hogy a sarki mellett állatövi fény is azonosítható a különlegesen szerencsés körülmények között született képen.
Nagy Gábor Kanada Yukon territóriumában kapta lencsevégre a mellékelt zöldes színű fénylést.
Tomka Mihály az Egyesült Királyság területén Malvern városa melletti Black Hill felett fényképezte le a jelenséget, ami az 52. szélességi fokról is ritkaságnak számít.