Vigyázzunk vizeink tisztaságára!

Az ENSZ 1992-es döntése szerint, március 22-e a víz világnapja. A jeles alkalomból a WWF az ivóvízbázisok fontosságára hívja fel a figyelmet.

A Duna Esztergomnál.
Fotó: H. Szabó Sándor
Hazánk ivóvízbázisának egyik legfontosabb táplálója a Duna. Ennek védelmére hívja föl a figyelmet a WWF új online játéka. Az érdeklődők saját folyószakaszuk helyreállításával tanulhatnak az élővilágról és ismerkedhetnek meg az élővizeket fenyegető veszélyekkel. A „Mentsd meg a Dunát!” szórakoztató, ismeretterjesztő természetvédelmi online játék átmenetet, a kvízkérdésekkel területet szerző Honfoglaló, és a Farmville között, miközben végig azt érezzük, hogy David Attenborough a Dunamenti ártéri erdőkből beszél hozzánk.
A kérdésekre adott válaszok segítségével benépesíthetjük saját folyószakaszunkat, amit aztán védeni és ápolni kell. A kérdésekből megtudhatjuk, hogy melyik a Duna legnagyobb testű hala, mikor szaporodik a vöröshasú unka, vagy hogyan táplálkozik a tőkés réce. Az olykor megdöbbentő tulajdonságokkal és szokásokkal rendelkező állatokat meg is nézhetjük a róluk szóló rövid videókon, persze csak miután beköltöztek a folyószakaszunkra.
A játék mellett 2015. március 21-én a budapesti Szent István parkban útjára indult a WWF hat országra kiterjedő Élő Duna Turnéja, ami a természetes állapotú vizesélőhelyek védelmére hívja föl a figyelmet, és bemutatja az ártéri erdők és a Duna élővilágának változatosságát. „Folyóinkra az egyik legnagyobb veszélyt a háborítatlan vizesélőhelyek eltűnése jelenti, ami az őshonos, védett fajok kihalásához is vezethet” – mondta Gruber Tamás a WWF Magyarország vizesélőhely-védelmi programvezetője. Mint kiemelte: Be kell látnunk, hogy a csapból folyó tiszta víz a mai világunkban is egyre inkább kiváltság, és nem biztos, hogy mindig korlátlanul rendelkezésünkre fog állni. Tennünk kell azért, hogy továbbra is élvezzük ezt a kiváltságot, és meg kell értenünk, hogy a háborítatlan vizesélőhelyek védelme egyet jelent a csapból folyó tiszta víz biztosításának védelmével.”
2014-es tiszai palackgyűjtés.
Fotó: Magyar Csaba/ Termeszetfilm.hu
Másik nagy folyónk tisztaságáról gondoskodik immár 3 éve a PET Kupa. A legénység 2015-ben is összegyűjti a folyóból és az ártéri erdőkből a műanyag palackokat, majd a hulladékból hajókat épít és nekivág a Tiszának. Addig is, az érdeklődők a Víz Világnapján, Szigetmonostoron, a Faluházban megtekinthetik a 2014-es PET Kupa egyik díjnyertes hajóját, a CsakPET nevű kajakot, a békéscsabai Csabagyöngye Kulturális Központban pedig az első PET Kupáról készült háromrészes televíziós sorozatot nézhetik meg.
A műanyag palack pille könnyedséggel úszik a vízen, pompás hajó építhető belőle, és a PET Kupa résztvevői évről-évre vízre szállnak és több mint száz folyamkilométert hajóznak a Tiszán. A hajósok PET Kalózoknak hívják magunkat, mert óriási harcot vívnak azzal a hatalmas műanyag palack áradattal, ami évről évre ellepi a folyót.
Az áradó Tisza iszonyú mennyiségű háztartási hulladékot és rengeteg pillepalackot sodor magával. Helyenként annyit, hogy alig lehet látni tőlük a víztükröt. A PET palackok túlnyomó része határainkon túlról, Ukrajnából és Romániából jön, ahol bevett gyakorlat, hogy a házak körül keletkezett szemetet az ártérben helyezik el. A téli hónapokban felgyűlt hulladékot a tavaszi olvadékvíztől és esőtől megduzzadt folyó összegyűjti, átszállítja a határon, majd az alsóbb szakaszokon ártéri erdőkben, homokszigetek partján rakja le. A hulladék mennyisége helyenként több méter magas pillepalack-halom, amelyeken nemcsak a mozgás veszélyes vagy lehetetlen, de a növényzet sem tud megtelepedni. Veszélybe kerülnek azok a csodálatos vízparti és ártéri területek, amelyek évszázadok óta különleges és sokszívű élővilágnak adnak otthont. A probléma megoldásához országok közötti összefogásra, helyi közösségek aktivitására, ismeretterjesztésre, hagyományteremtésre, szemléletformálásra van szükség.
„A korábbi évek tapasztalataiból azt látjuk, hogy kellő összefogással sok ezer palackot, üveget és más hulladékot tudunk összegyűjteni. Közben a természetfilmesek mindent dokumentálnak, filmen, fotókon, képben és hangban” – mesélte Hankó Gergely, az ÖKO-Pack Nonprofit Kft. munkatársa, aki a PET Kupa szervezőit a hulladékkezeléssel kapcsolatos problémák megoldásában támogatja.
„Nagy segítség nekünk, hogy az ÖKO-Pack partnerként mellénk állt. A PET Kupa idén lesz három éves, és az első két rendezvény során kiderült: a hulladékkezelés olyan feladat, amihez mi egyedül kevesek vagyunk. Biztosak vagyunk benne, hogy idei PET Kupa – a partnereinknek köszönhetően – nagyobb és eredményesebb lesz, mint eddig bármikor “ – mondta Molnár Attila Dávid, a program egyik ötletgazdája és szervezője.