A hónap asztrofotója: Napfogyatkozás a Spitzbergákon
Míg hazánkból csak részleges napfogyatkozást láthattunk, addig az Atlanti-óceán északi térségeiben a totalitás élményét élhették át a merész kedvű vállalkozók.
Számos hazai és nemzetközi expedíció indult a természet e ritka jelenségének megfigyelésére, de 2015. március 20-án csak keveseknek adatott meg a siker. Soponyai Györgyöt azonban Fortuna kegyeibe fogadta, és a Norvégiához tartozó Spitzbergák (Svalbard) fővárosából, az északi szélesség 78. fokán fekvő, Longyearbyenből kalandos körülmények között észlelte a „fekete Napot”. Az alábbiakban olvashatjuk élménybeszámolóját.
„Még tavalyelőtt novemberben határoztam el, hogy nekem ezt a fogyatkozást a saját szememmel kell látnom, mivel Európában a következő ilyen eseményre egészen 2026-ig kell várni. A Feröer-szigetek időjárása tavasszal általában felhős, ezért úgy döntöttem, hogy a Spitzbergák fővárosát Longyearbyent választom úti célul. Az 1200 fős település környékét körülbelül még egyszer ennyi napfogyatkozás-vadász lepte el, így a horribilis szállásárak miatt a helyi kempingben – a világ legészakibb kempingjében – állítottam fel a sátramat. A fogyatkozás napján -18 fokos hideg és gyönyörű, felhőtlen ég köszöntött ránk. Reggel felállítottam a kamerát a város határában, tíz méterrel a Grönlandi-tenger partjától, és ott észleltem végig a délelőtt negyed tizenkettőkor teljessé váló fogyatkozást. Az itt látható felvételsorozat képeit a részleges és a teljes fázis ideje alatt öt percenként készítettem el, Canon EOS 5D Mark II kamerával, Samyang EF 24/1.4 objektívet használva, napszűrő és szűrő nélküli felvételek kombinációjával.”