A jövő idei hősei
A Jövő Hősei Tudományos Verseny 2015. február 3-án indult el hazánkban, a BASF vegyipari cég kelet-európai oktatóprogramjának részeként.
Az immár negyedik éve sikeresen működő chemgeneration.com kémiai oktatóportálon meghirdetett verseny célja az volt, hogy megmutassa a fiataloknak a tudományok érdekes oldalait. A verseny mottója a „Tedd jobbá a világot a tudomány segítségével!” Ennek szellemében a diákcsapatok feladata az volt, hogy csapatvezető tanáruk segítségével kiválasszanak egy környezetükben tapasztalt problémát, majd közösen analizálják, keressenek rá megoldásokat és valósítsák is meg az elképzelésüket. A verseny fővédnöke, Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság elnöke volt.
A versenyre az ország minden tájáról érkeztek nevezések, a diákcsapatok lelkesen vágtak bele a tudományos kísérletezésbe. Volt, aki az iskolába való közlekedést reformálta meg egy mobil applikációval, mások a komposztálást és az újrahasznosítást vetették be a hulladék ellen, bevonva a feladatba az egész iskolát. A szakmai zsűri döntése alapján a nyertes végül a Chemgeniuses Reloaded csapat lett a tapolcai Batsányi János Gimnáziumból. Ők túl azon, hogy megtervezték iskolájuk energetikailag gazdaságos fenntartású épületté alakítását, több más projektet is elvégeztek: komposztból készült tápoldatban növényt neveltek, megoldották az iskola szelektív hulladékgyűjtését, illetve egy kerékpárból mobiltöltő állomást készítettek. A második helyezett a Jövő Hősei csapat lett a székesfehérvári Belvárosi I. István Középiskola Bugát Pál Tagintézményéből a Gaja-patak szennyezettségének vizsgálatával és a megtisztítás módszereinek bemutatásával, míg a harmadik a Rutin csapat a budapesti II. Rákóczi Ferenc Gimnáziumból, akik egy olyan eszközt fejlesztettek, ami automatikusan kikapcsolja a használaton kívüli hálózati fogyasztókat, például a tévét.
A 150 éves BASF a világ legnagyobb vegyipari vállalata a jövő kihívásaira a kémia segítségével válaszol és keresi a fenntartható megoldásokat. A közeljövő talán legnagyobb kihívása a Föld egyre növekvő népessége – 2050-re 9 milliárdra emelkedik. Vajon tudunk-e megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszert termelni 35 év múlva? Ehhez a jelenleginél évente további 1 milliárd tonna gabonára és 200 millió tonna élőállatra lesz szükség. A BASF Agrodivíziója olyan innovatív növényvédelmi megoldások fejlesztésén dolgozik, amelyek segítségével lehetséges a megfelelő terméshozam biztosítása. Az iparágban – egyedüli módon – bevételének 10 százalékát költi kutatásokra.
A jövő egyik legértékesebb kincse a víz. A cég ultraszűrő membránjait egyaránt alkalmazzák szennyvíz tisztítására és tengervizek sótalanítására. Ezzel a technológiával képesek megtisztítani a szennyezett vizet a vírusoktól és a baktériumoktól. A rendszert 2008-óta használják természeti katasztrófa sújtotta területeken, így biztosítva ivóvizet a rászorulóknak.
Egyre több autó – egyre kevesebb károsanyag-kibocsátás: 1975-ben egy átlagos személyautó annyi veszélyes anyagot bocsátott ki, mint manapság száz. Mindez az innovatív katalizátor-megoldásainak köszönhető, a cég a jövő autóinak fejlesztésébe is bekapcsolódott, hiszen 2011-ben bemutatott egy elektromos tanulmányautót, melynek tetején apó organikus és fényáteresztő napelemek kaptak helyet.