Toalett-vészhelyzet a Nemzetközi Űrállomáson?
Az utánpótlást szállító orosz teherűrhajó katasztrófája után az ISS személyzete nincs veszélyben, mert van elegendő tartalékuk, de hírek szerint egyvalamiből fogytán a készlet: toalett-zsákokból...
Progressz M-27M
Többször módosított időpontban és helyszínen, végül a légkörbe lépve „rendben” elégett a Csendes-óceán felett az orosz Progressz M–27M teherűrhajó, amelynek a Nemzetközi Űrállomásra kellett volna utánpótlást szállítania. Az űrjárművet az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkoszmosz bajkonuri (Kazahsztán) űrközpontjából 2015. április 28-án indították el, hogy üzemanyagot, élelmiszert és egyéb ellátmányt szállítson a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Az űrhajó nem sokkal az indítás után irányíthatatlanná vált, így nem sikerült megfelelően Föld körüli pályára állítani. Az eszköz forogva, bukdácsolva folyamatosan veszített a magasságából, majd a sűrű légkörben nagyrészt elégett, csak kisebb titándarabok érték el az óceán felszínét.
Gennagyij Padalka , Scott Kelly, Anton Skaplerov, Samantha Cristoforetti, Mihail Kornyijenko, Terry Virts (balról jobbra)
Fotó: NASA
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA szerint az ISS-en tartózkodó űrhajósok – Terry Virts parancsnok és Scott Kelly amerikai, Samantha Cristoforetti olasz, valamint Anton Skaplerov, Mihail Kornyijenko és Gennagyij Padalka orosz asztronauta – nincs veszélyben, mivel minden létfontosságú készletből legalább fél évre való tartalékkal rendelkeznek. Az ISS jelenlegi személyzetéből két űrhajós, Kelly és Kornyijenko a 2015. márciusi starttól számítva egy évet (azaz pontosan 342 napot) szándékozik az űrben tölteni, a többieket a tervek szerint májusban, illetve augusztusban váltják.
A Progressz-M-M27 a deorbitálás (pályájának elhagyása) előtt.
A mostani Progressz-küldetés kudarca miatt az űrállomás legénységének a jelek szerint augusztusig várnia kell a következő ellátmányra. Noha mind a NASA, mind a Roszkozmosz igyekezett megnyugtatni a közvéleményt arról, hogy az űrhajósoknak minden fontos készletből van bőven elég tartalékuk, az Interfax orosz hírügynökség szerint, noha üzemanyagból, vízből, oxigénből és élelmiszerből valóban van elegendő készlet az űrállomáson, egyvalami biztosan nem fog kitartani augusztusig: az űrvécék hulladéktároló zsákjaiból bizony erősen korlátozott a készlet. A hírügynökség közelebbről meg nem nevezett, belső forrása szerint a probléma azzal hidalható át, hogy az eredetileg egyszer használatosra tervezett zsákokat többször is felhasználják majd.
Hogy ezt egészen pontosan miként gondolják megvalósítani, arra sem az Interfax, sem pedig a hírszolgálat tudósítása nyomán kisebb magánnyomozásba kezdő, angol nyelvű orosz napilap, a Moscow Times nem tér ki. Az „űrvécéről” tudni kell, hogy az voltaképpen egy vákuumos rendszer, amely használat közben egy műanyag zsákba szippantja az űrhajósok „melléktermékeit”. Ezeket a tasakokat hermetikusan zárt konténerekben gyűjtik, amelyek a többi hulladékkal együtt az ellátmányt szállító, kiürített teherűrhajóba kerülnek, s később azzal együtt elégnek a légkörben. Éppen ezért nem világos, miként lehet többször felhasználni a zsákokat, és a kétségeket az a megoldási lehetőség sem oldja fel, amelyet a Moscow Times vet fel, mi szerint az űrhajósok oly módon takarékoskodnak majd a készlettel, hogy ezek után ritkábban látogatják majd a mosdót.
Fotó: NASA
Kétségtelen, hogy ez a hiány nem sodorja közvetlen életveszélybe az űrállomáson tartózkodó hat űrhajóst, ám bizonyosan okoz néhány kellemetlen percet számukra. Ugyanakkor, ismerve a NASA és a Roszkozmosz szakembergárdájának találékonyságát, abban is biztosak lehetünk, hogy végül találnak működőképes megoldást erre a kínosnak ígérkező problémára.