A hónap asztrofotója: Herkules a csillagok között
A nyár folyamán magasan jár az északi égbolt egyik legszebb gömbhalmaza, ami népszerű vizuális és fotografikus célpont.
A Herkules csillagkép „trapézának” nyugati oldalán található, szabad szemmel halvány, kerek foltként azonosítható halmaz csillagok ezreire bomlik fel Bach Zoltán, csodálatos részletességű felvételén. Az említett konstelláció szignifikáns objektumaként gyakran Herkules-halmazként is hivatkozunk rá. Felfedezése ahhoz az Edmond Halleyhez (1656-1742) angol polihisztor, természettudóshoz kapcsolódik, aki a róla elnevezett üstökösről vált ismertté az utókor számára. Később, Charles Messier (1730-1817) francia csillagász vette fel híres katalógusába, így gyakran M 13-ként is szerepel a szakirodalomban.
Rendkívül idős objektumról van szó, mely a galaxisunk halójában járja égi útját, annak centruma körül. Távolsága tőlünk 25 000 fényév. A halmazt alkotó csillagok számát csak megbecsülni lehet, ami a több százezres számot is elérheti. Tömegét 300 000 naptömegnyinek becsülik. 145 fényév az átmérője, de amatőr műszerekkel csak kisebb részét láthatjuk. A csillagai a központ felé egyre sűrűsödnek. Belsejében a csillagok egymástól való távolsága egy fényév körüli, de a magban ez az érték tovább csökkenhet.
A publikált felvétel 2015 márciusának és májusának két éjszakáján készült Szilváskőn és Öcsödön, 200/1000-es, saját építésű, karbon tubusú Newton-távcsővel, modifikált Canon EOS 450D vázzal, ISO 800 érzékenységgel, 30×5 perc és 30×30 másodperc expozíciós idővel.