Tigrisek Világnapja
A Tigrisek Világnapja alkalmából 2015. július 29-én Bhután bejelentette, hogy országuk 103 tigrisnek ad otthont.
A bangkoki Dusit állatkert egyik tigrise
Fotó: MTI/EPA/Ritchie B. Tongo
A korábban 75-re becsült példányhoz képest, jóval többen lesznek majd az országban, bár a WWF továbbra is figyelmeztet a válságos délkelet-ázsiai helyzetre, ahol a tigrisek kihalása az egész régióban fenyegető veszély.
Bhután első, országos méretű tigris számlálásával, amit teljes mértékben helyi civilek végeztek, az ország a tigrisvédelemben élenjárók közé lépett, Nepál, India, Oroszország és Banglades mellé. Az egyedek számának pontos ismerete alapvető fontosságú, hisz a WWF által elindított Tx2 program célja, hogy 2022-ig megduplázódjon a vadon élő tigrisek száma.
Tigrismintásra festett indiai táncosok előadást tartanak Kolkatában, 2015. július 29-én, a Nemzetközi Tigrisnapon, amelynek célja felhívni a figyelmet a ma élő legnagyobb macskaféle megóvásának fontosságára.
Fotó: MTI/EPA/Pijal Adhikari
„Délkelet-Ázsia tigriseinek helyzete válságos. A régió országai nem végeznek szervezett felméréseket. A tigrisek fennmaradását veszélyezteti, ha nem cselekednek azonnal” – mondta Mike Baltzer, a WWF Tigrisvédelmi programjának vezetője.
Maláj szakértők szerint az országban élő tigrisek száma a 2010-ben a becsült 500-ról 250-re csökkent 2015-re. Feltehetően nincsenek már szaporodó tigris populációk Kambodzsában, Vietnamban és Laoszban; Thaiföldön és Mianmarban pedig máig ismeretlen a tigris állományok száma. Úgy tűnik azonban, van némi remény: Thaiföld kormánya az ország vadon élő tigriseinek helyzetéről tanácskozik, a maláj kormány a napokban jelentette be, hogy hamarosan elkezdi a tigrisszámlálást, a kambodzsai kormány pedig a visszatelepítését fontolgatja, ehhez a WWF segítségét kéri.
Az északkelet-kínai természetvédelmi területen aktív szarvastenyésztés folyik azért, hogy biztosítsák a régióban vadon élő, veszélyeztetett szibériai tigrisek élelmét. Az állami védettséget élvező Vangcsing park tenyészőbázisa legutóbb ötvenöt, 2-3 év körüli pettyes szarvast kapott. Ezeket a szakemberek nem közvetlenül szánnak a tigrisek martalékának, hanem előbb állítólag a túlélési technikák megtanításával próbálják őket felkészíteni a természetes körülmények közötti életre. Elvileg ezt követően lesznek szabadok – számolt be Csilin tartományból a Hszinhua hírügynökség a tigrisek nemzetközi napján.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) és a Csilin tartományi kormányzat által közösen működtetett projekt első fázisában 90 hektáron indult el, a beruházásra 600 ezer jüant (27 millió forint) szántak. A gímszarvasok mellett más potenciális zsákmányokat is tenyésztenek a környező hegyek erdeiben vadászó szibériai tigrisek és a szintén veszélyeztetett amuri leopárdok számára.
Az első szarvascsordákat 2012 júliusában eresztették útjukra Vangcsing megyében, akkor 12 gímszarvas és 22 pettyes szarvas engedtek az erdőkbe. A szakemberek arról is beszámoltak, hogy mind a szibériai tigris, mind az amuri leopárd állománya Északkelet-Kínában gyarapodásnak indult, köszönhetően az orvvadászat elleni fellépésnek és a vadvédelmi intézkedéseknek.