Pazarló férfiak
A férfiak pazarlóbbak, mint a nők, legalábbis ami az élelmiszereket érinti.
Fotó: Profimedia
Az Élelmiszervizsgálati Közlemények (ÉVIK) tudományos szaklap legújabb számában publikált kutatás szerint a 30-as éveikben járó korosztály dobja kukába a legtöbb élelmiszert. Bódi Barbara és Kasza Gyula, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) kutatói kidolgoztak egy szakmai programot, ami az Élelmiszervizsgálati Közlemények 2015. szeptember 30-án megjelent számában jelent meg.
A program első elemeként országos reprezentativitású fogyasztói felmérést végeztek 1006 fő személyes megkérdezésével. A kutatásból kiderült, hogy a férfiaknak csak 17 százaléka vallotta magát teljes mértékben hulladékelkerülőnek, míg a nőknél 30 százalékos ez az arány. A 30-as éveiben járó generáció a legpazarlóbb, és igazolható a magas jövedelemmel rendelkezők élelmiszerpazarlása is. Összegzésként tehát elmondható, hogy Magyarországon a férfiak, a magasabb jövedelemmel rendelkező háztartások és úgy általában a 30-as korosztály dobja ki leginkább az élelmiszereket.
Az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet 2011-ben készült becslése szerint a globális élelmiszer-ellátási láncban a megtermelt élelmiszerek jelentős hányada − mintegy harmada – végzi hulladékként. Ez már napjainkban is jelentős fenntarthatósági problémákat vet fel, ami a 2030-ig terjedő szakértői előrejelzések alapján kritikus helyzetet eredményezhet. A fejlődő világban elsősorban az agráriumban keletkező − tárolási és elosztási infrastruktúra hiányosságaiból adódó − veszteségek dominálnak, addig a fejlettebb gazdasággal rendelkező államokban a fogyasztói élelmiszerpazarlás jelent problémát.