Teknősmentés
Az Egyesült Államok keleti részén, a Beach Point partszakasz területére kisodródott teknősök mentésében egy magyar fotográfus, Esther Horvath is részt vett.
A Cape Cod félszigeten található Beach Point az a partszakasz, ahol a legtöbb teknős, köztük a veszélyeztetett atlanti fattyúteknős (Lepidochelys kempii) vetődik partra. 2015-ben, az enyhébb időjárás miatt, december elején indult meg az állatok partra sodródása. Ezen a területen október és január között kerülnek teknősök partra. Ennek oka elsősorban a szélsőséges időjárás, ugyanis a fiatal vagy sérült példányok nem tudják időben elhagyni Cape Cod kampó alakú földterületét a tengervíz lehűlése előtt. Ha a víz hőmérséklete eléri a 10 Celsius-fokot, az itt rekedt példányok a hideg vízben „hibernálódnak” és lebegnek felszínen, így a nagy hullámok, az erős szél, az áramlatok könnyen partra sodorják őket. Helyi lakosok, önkéntes szervezetek vesznek részt a szárazra vetődött teknősök mentésében és szállítják a tengeri állatok megmentésével foglalkozó bostoni rehabilitációs központba.
December 5-én, szombat reggel 8 órakor egy önkéntestől érkezett telefonhívás, hogy élő teknőst talált. Rebeca Shoerral, a Mass Audubon Wildlife Sanctuary természetvédelmi szervezet munkatársával azonnal helyszínre indultunk. „Mint megtudtam – meséli Esther – a teknősöket csak a Sanctuary képzett munkatársai gyűjthetik be. Az önkéntesek a megtalált állatokat tengeri hínárral fedik be, védve őket a kihűléstől és a ragadozóktól, a homokba pedig egy botot szúrnak, hogy a természetvédőknek jelezzenek. A szombat reggeli teknőst Steve Griffin, helyi lakos találta, aki a homokban egy mély és széles csíkot húzott a teknős és a tenger között, így még könnyebben megtaláltuk a legyengült, de élő állatot, első vizsgálatra a Sanctuary laborjába szállítottuk. Bob Prescot az igazgató lemosta a homokot, majd kollégáival megvizsgálták az állatot.
Két éve követem az atlanti fattyúteknősök mentését az Egyesült Államokban, és most először, én szállíthattam el a laborból az állatokat a Marine Animal Rescue Team (tengeri állatokat mentő csapat) központjába, Quincybe. Nagyon fontos, hogy a 10 Celsius-fokos testhőmérsékletre hűlt teknősöket csak fokozatosan szabad felmelegíteni, és a szállítás alatt is 10 fokon kell tartani az autóban – ami így télen gyorsan elérhető az ablakok nyitva tartásával.
Quincybe idén már 105 teknős érkezett, és az itt dolgozók mindegyiket egyformán nagy gondoskodással kezelik. Az általam szállítottakat azonnal a klinikára vitték, ahol az első vizsgálatok után kiderítették, milyen orvosi kezelésre van szükség. Mind a két teknős kihűlt és kiszáradt. A vérvétel és az életmentő injekciók után az úsztatóba kerültek, ahol 30-45 percig ellenőrzés alatt úsztak. Néhány ide érkező teknős olyan kimerült, hogy a fejét a vízben tartani kell, hogy lélegezni tudjon. Az ellenőrzött úszás 5 napig tart, ahol minden nap 2-3 fokkal melegebb a víz, majd bekerülnek a nagy 20-24 fokos medencébe. A megmentett teknősök 6-8 hónapot töltenek el rehabilitációs központban, ezután pedig visszakerülhetnek Florida vagy Cape Cod partjainál a 24 fokos óceánba” – tudtuk meg a fotográfustól, aki most nem csak fényképezte a bajba jutott teknősöket, de aktívan közre is működött mentésükben.