Negyed évszázada a természetért
A WWF Magyarország csapata természetvédelemmel fekszik és kel: elmondhatjuk, hogy Földünk megóvása szívügyünk, hobbink, hivatásunk.
Missziónk az évek alatt, több mint 100, sikeresen zárt projekttel a hátunk mögött, semmit sem változott: ma is egy olyan jövő megteremtésén fáradozunk, amelyben az emberiség és a természet harmóniában él egymással. 2016-ban 25 éves természetvédelmi civil szervezet, 1991 óta működik hazánkban páratlan értékeink védelmében.
Természetvédelmi munkánk kiterjed a vizesélőhelyek és a természetes erdőségek védelmére, a természetközeli erdőgazdálkodás, a fenntartható mezőgazdaság és vidékfejlesztés népszerűsítésére, a védett és veszélyeztetett élőhelyek, fajok – mint a hiúz és a farkas – megóvására. Kiemelt figyelmet fordítunk az éghajlatváltozás hatásainak csökkentésére, és a környezettudatos szemlélet minél szélesebb körű elterjesztésére.
Szorosan együttműködünk a nemzeti parkokkal, természetvédelmi hatóságokkal, civil szervezetekkel, oktatási intézményekkel, az üzleti élet képviselőivel, valamint a helyi lakossággal – de az Ön segítségére is szükségünk van!
Legfontosabb tevékenységi területeink
Sokszor nem is tudatosul bennünk, hogy Magyarország egy ökológiai paradicsom: messze híres tájakon páratlanul gazdag állat- és növényvilága, fantasztikus természetes élőhelyek mellett élünk. Természetvédelmi értékeink azonban – legyenek bármilyen csodálatosak –védelemre szorulnak: ipari tevékenység, infrastruktúra-fejlesztések, jogszabályi változtatások, hiányos ismeretek, rossz szokások, és még számos a fenyegető veszély. Ezeken szerencsére – a legtöbb esetben – lehet változtatni. A WWF Magyarország azért dolgozik, hogy megmentse, helyreállítsa természeti értékeinket, illetve, hogy befolyásolja azok jövőjét kijelölő jogszabályok megalkotását. Szakembereink számos területen aktívak, most csak a legfontosabb projektjeink közül szemezgetünk.
Erdőségeink védelmében régóta tevékenykedünk. 2009-ben lobbi munkával elértük, hogy az új erdőtörvényben az állami erdők egy részében kötelezően természetközeli és fenntartható gazdálkodási – azaz fakitermelési – üzemmódokat kell alkalmazni. Részt vettünk kisebb „vadonok” kialakításában, például a Budai-hegységben a Tündérhegyi, a Balaton mellett pedig a Kopaszok erdőrezervátum kialakításában. 2012-ben sikeresen szálltunk síkra Magyarország legnagyobb háborítatlan, fokozottan védett erdeje, a mintegy 1000 hektáros Csarna-völgy védelméért, ahol végül nem indulhatott meg a fakitermelés.
2003 óta foglalkozunk intenzíven a hazánkból korábban kipusztult, mára lassan visszatérő nagyragadozókkal, a farkassal és a hiúzzal. Elsősorban a lakossági tájékoztatásban és a tudományos kutatások támogatásában vállalunk szerepet. Hétéve futó Hiúzvédelmi programunk célja az ismeretterjesztés mellett az állatok élőhelyeinek védelme. Távlati célunk a hiúzok rádiótelemetriás eszközökkel történő nyomon követése, ezáltal területhasználatuk, szokásaik feltérképezése.
A farkasok védelmében együttműködünk az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósággal – figyeljük az egyedek nyomait, igyekszünk viselkedésüket megismerni, egyedszámukat megbecsülni, illetve szemléletformálással az illegális kilövések számát csökkenteni. Szeretnénk, ha ezek az eredetileg őshonos ragadozók ismét otthonuknak éreznék hazánk erdeit.
Élőhelyek rehabilitációján az évek során szintén sokat dolgozunk. 2013 végén zárult eddigi legnagyobb projektünk, a Duna-menti Szabadság-sziget helyreállítása. Az öt éves program során megtisztítottuk a Mohács melletti sziget mellékágát a lerakódott iszaptól, így újra elérhetővé vált a halak ívásához nélkülözhetetlen homok- és kavicsréteg. Olyan őshonos halfajok, mint a lápi póc vagy a magyar bucó újra birtokba vehették a vizeket. 2007 óta zajlik a Tiszatarjáni élőhely-rehabilitációs projektünk.
A Tisza mellékágánál található vizesélőhelyen az agresszíven terjedő gyalogakác kiszorította az őshonos növényfajokat, gyakorlatilag lakhatatlanná téve a területet az állatok számára. A helyi önkormányzattal közösen megtisztítottuk a területet a gyalogakáctól, energiaültetvényeket telepítettünk, hogy bőségesen elláthassuk energiával a falut, és munkahelyeket teremtsünk. A terület fennmaradó részét visszakapta a természet, az ártéri területen kedvükre legelhetnek a WWF Magyarország saját vizibivalyai és szürkemarhái.
A sok kicsi sokra megy
Munkánk folytatásához, további sikerek eléréséhez az Ön segítségére is szükségünk van! Most, a személyi jövedelemadó 1 százalékának felajánlásával úgy támogathat minket, hogy az Önnek nem kerül pénzbe, mégis segíti további munkánkat a közös, fenntartható jövőnkért.
Tudjon meg többet eddig elért eredményeinkről és jelenleg futó projektjeinkről!
X