Egy ligetnyi erdővel több marad évente
Négy futballpályányi A4-es lapot tenne ki az a papírmennyiség, amelyet egy új innovációnak köszönhetően spórol meg évente egy vizsgálólaboratórium.
A WESSLING Hungary Kft. új, elektronikus jegyzőkönyvének bevezetésével évente negyven fát ment meg, többek között ezért is érdemelte ki 2016-ban a Greennovációs Nagydíj Innovációs ötletek kategóriájának díját.
Az V. Greennovációs Nagydíjon 2016. április 12-én Szabó András, a laboratórium IT-vezetője az innovációt ismertetve elmondta, hogy a független laboratóriumokat üzemeltető WESSLING Hungary Kft. immár közel negyed évszázada tevékenykedik a magyar piacon, akkreditált vizsgálatok tízezreit végzi el a környezetvédelem, élelmiszer- és egészségbiztonság területén. Az ezekhez kapcsolódó jegyzőkönyvek (50000 db/év) papír formátumú előállítása, illetve hagyományos aláírása felesleges papírfelhasználással jár, ami környezetszennyező tevékenység, emellett pedig sok adminisztrációt, időt és pénzt is igényel.
A laboratórium ezért a jegyzőkönyvek jelenlegi papíralapú rendszere helyett elektronikus eredményközlést (e-jegyzőkönyvet) vezetett be. A pdf-formátumú e-jegyzőkönyv hitelességét fokozott biztonságú elektronikus aláírással garantálja, eredetiségének átláthatóságát pedig a egy biztonsági QR-kód adja. A jegyzőkönyvet kézben tartó személy az egyedi QR-kódot egy okostelefonnal leolvasva az interneten keresztül meggyőződhet az e-jegyzőkönyv érvényességéről. Minderre egy modern, egyszerű és rendkívül hasznos telefonos applikációt dolgoztak ki.
Az új, környezetbarát módszerrel a cég évente 4 focipályányi A4-es lappal fogyaszt kevesebbet, ami egy kisebb ligetnyi erdő (40 fa) életét jelenti évente.
A fődíjas a CORN OIL PRESS Kft. lett. A „Szőlőfeldolgozás melléktermékeinek 100 százalékos feldolgozása („zero waste”)” című pályázat anyaga olyan innovációt takar, amely mindenféle mellékterméket „eltűntet”, ami a szőlőfeldolgozás során keletkezik, ráadásul úgy, hogy e folyamata során sem termel semmiféle hulladékot. A „zero waste” még 2009-ben indult főiskolai projektként, 2012 óta pedig már lehetőség van a nagyüzemi gyártásra is.
Díjat kapott a XIII. kerületi Önkormányzat „100 lakásos passzívház” projektje, amely egyúttal a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) Különdíját is megszerezte.
Szintén Különdíjas lett az E.ON Energiakonténere, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) tüntette ki a „világ végére” is áramot juttató projektet.
Díjazott lett Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház „Környezetvédelem az egészségügyben” című projektje, amely a Hévízi-tó és természetes környezetének megóvását foglalja magában, valamint WWF Magyarország Alapítvány 12-14 éveseket célzó edukációs projektje, a „Zöld Generáció Program”.