A Föld jövője szénerőművek nélkül
Ma, a Föld Napján, New Yorkban több ország magas rangú képviselője írja alá a tavaly 2015 decemberében elfogadott Párizsi Megállapodást.
Fotó: H. Szabó Sándor
A cél a globális átlaghőmérséklet emelkedést, a még biztonságos 2 Celsius-fokos határon belül tartani, lehetőleg minél közelebb az 1,5 Celsius-fokos küszöbértékhez. Eközben az Ecofys tanácsadó vállalat frissen kiadott jelentésében arra figyelmeztet, hogy még a leghatékonyabb szénerőművek csatasorba állítása is szembemegy az új éghajlatvédelmi megállapodásban foglalt elvekkel.
Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) szerint 2050-re a szénerőművekből származó villamos energiát megközelítőleg nullára kell csökkenteni ahhoz, hogy a globális felmelegedést 2 Celsius-fok alatt tudjuk tartani. Az ágazat kibocsátása akkor is kiugróan magas maradna, ha azt feltételeznénk, hogy az összes szénerőmű a jelenleg ismert legjobb hatásfokú és legalacsonyabb kibocsátású technológia (HELE) alapján épülne meg. A WWF álláspontja szerint az OECD országokban, amelynek Magyarország is tagja, nem megengedhető szénerőmű-projektek elindítása és megvalósítása.
„Magyarországon jelenleg a Mátrai Erőmű új szuperkritikus, 500MW teljesítményű blokkja van tervezés alatt, amelynek azonban az Ecofys jelentéséből következően nem volna szabad megépülnie. A Mátrai Erőmű évente több százezer tonna lignitet ad el a lakosságnak, ami a legrosszabb hatékonyságú fosszilis tüzelőanyag, égetése pedig komoly egészségügyi kockázatokat jelent a lakosság számára” – mondta Vaszkó Csaba, a WWF Éghajlatváltozás és Energia Programjának vezetője.