Jane Goodall és tudóstársai a grizzlykkel vannak
Tudósok egy csoportja Jane Goodall, a világhírű etológus, környezetvédő vezetésével kampányt indított Yellowstone Nemzeti Parkban élő grizzlyk védelméért.
Fotó: flickr
Az amerikai Hal- és Vadvédelmi Szolgálatnak írt levélben az 58 szakember azt kéri, hogy a vadállat országos szintű védelem alatt maradjon, ahogyan eddig az 1975-ben elfogadott törvény rendelkezik, megvédve a grizzlypopulációt a vadászoktól.
A grizzlyk élettere és táplálékforrásuk továbbra is csökken a klímaváltozás, a nem őshonos fajok terjedése és a szárazság miatt – írták a szakemberek, akik kétségbe vonták a szolgálat becslését arról, hogy ma már mintegy 700 grizzly barangol a Yellowstone park hatalmas vadonjaiban.
„Negyven éve, amikor kevesebb, mint 150 egyedet számláltak a Yellowstone ökoszisztémában, túlélésük kétséges volt, a veszélyeztetett állatokról szóló törvénynek köszönhetően mostanra lassan emelkedett számuk. Jövőjük azonban még nem biztosított, mivel számos veszély fenyegeti túlélésüket” – idézte Goodallt a The Guardian brit napilap.
A tudósok levelet azért írták, mert Wyoming és Montana szövetségi államok vadvédelmi illetékesei már terveket vázoltak fel a grizzlyk vadászatára, ha lekerül a védett állatok listájáról. A Yellowstone parkból elkóborló állatokat engedéllyel rendelkező vadászok lelőhetik. A nemrég ismertetett montanai tervek szerint a helyiek 50 dollárért kaphatnának vadászati engedélyt a november-decemberi és a március-áprilisi vadászati szezonban. Az államon kívüli vadászoknak ezer dollárt kellene fizetniük.
A grizzly 1975-ben kapott országos szintű védelmet az Egyesült Államokban, miután hagyományos élőhelyének nagy részéről elűzték. A fajmentő program keretében azóta a Yellowstone-ban – Montana, Idaho és Wyoming államok területén – élő medvenépesség lassan újjászületett, mára ott él az Egyesült Államok második legnagyobb populációja, mintegy hétszáz egyed. Az északi kontinentális vízválasztó térségében mintegy ezer állatról tudnak. A populáció megerősítése illetékesek szerint olyan eredményes volt, hogy a vadvédelmi szolgálat kezdeményezte, a Yellowstone-ban élő mintegy hétszáz medve kerüljön ki a veszélyeztetett fajokról szóló szövetségi törvény hatálya alól.