Környezetbarát csomagolás: plasztik helyett gomba
Ottfeledett maradékon elburjánzott penész: a rendelkezésükre álló teret maradéktalanul kitöltő, vattaszerűen finom fonalak rengetege nem éppen szemgyönyörködtető látvány.
Fotó: adobestock
A gombafonalak igen gyorsan, de csak megfelelő viszonyok között szaporodnak el, így gyarapodásukat szabályozni lehet, ráadásul szárítva jól konzerválhatók. E tulajdonságaik alapján sikerült bizonyos gombafajok fonalaiból a műanyag helyettesítésére is alkalmas, környezetbarát csomagolóanyagot kifejleszteni.
Az egyesült államokbeli Ecovative cég már többféle gombafonal-eredetű anyagot is gyárt. A tenyészeteket felszecskázott mezőgazdasági hulladékon, például szalmán szaporítják; a gomba lebontja a növényi maradékot, és kialakítja belőle saját struktúráját, azaz fonalszövedékét. Amikor már megfelelően fölgyülemlett, a fonalrengeteget tartalmazó anyagot darálják és keverik, majd a masszát formába töltik, hogy a fonalak a kívánt alakba rendeződjenek, kellően tömötté váljanak. A félkész terméket ezután kiszárítják, ezért a gomba nem növekszik tovább, nem növeszt termőtestet, nem hoz spórákat. Az így előállított anyag a szakértők szerint csaknem ugyanolyan sokféleképpen használható, mint a műanyagok.
A nálunk szelektíven nem gyűjthető hungarocellt is felválthatja a gyorsan bomló gombaanyag. A környezetbarát termékeket gyártó cégek közül máris sokan váltottak gombacsomagolásra.
Foto: Ecovative
Gombafonal-matériából egyelőre bútorokat, üvegtárgyakat, műszaki berendezéseket védő csomagolást gyártanak, de esküvői ruha, lámpaernyő is készült már, a vállalat pedig hő- és hangszigetelő panelek fejlesztésén dolgozik. Amíg nem érintkezik szerves anyaggal, illetve nem éri nedvesség, a gombaanyag nem bomlik le. Amikor viszont már nincs rá szükség, ellentétben az évszázadokig kitartó műanyagokkal, nyom nélkül eltüntethető: elég darabokra tépkedve a talajba vagy egy kis virágföldbe keverni.